ClickCease
Запрошуємо на авторські екскурсії Львовом!!! Будемо раді Вас чути за номером +380676742426. До зустрічі!

В аптеку – як на свято: незвичайні аптеки Львова

Ми розкажемо Вам три історії з життя львівської алхімії, які, на нашу думку, заслуговують місце у Вашій інтерактивні мандрівці Львовом. Ми повідаємо про славетні три аптеки Львова, історія яких досі продовжується… Ми розсекретимо найкращі рецепти найдієвіших панацей у Львові… Вибачайте, останнього ми не знаємо… Але це знають наші досвідчені гіди-аптекознавці Львова, які – хоч зараз до Ваших послуг. Гортайте дальше!
«Таємна Аптека»– музей Львова варить мило від ліньтяйсва та хабарництва…
екскурсії у львові, аптека-музей, таємна аптекаПерша у нашому списку старовинних аптек Львова – «Таємна Аптека». До неї шлях не такий уже і таємний: розташована на площі Соборній, 1, що є самісіньким центром Львова. Вся «таємність» цієї львівської аптеки ховається у її історії, яку ми Вам повідаємо…
Далекого 1722 року у Львові був заснований фармацевтичний заклад, себто – аптека, і отримав він назву «Під Угорською Короною». Містилася аптека на Бернардинській площі (сучасна – Соборна). Фундатором і власником за сумісництвом став Александр Лонгшам де Бар’є – знаний на ті роки купець з родини французьких емігрантів. Свою фармацевтичну перлину львівський француз назвав, як Ви вже зрозуміли, в честь Угорського Короля – Святого Стефана. За історичними переказами, мощі останнього містилися неподалік новоствореної аптеки – у криптах Бернардинського Монастиря. Відтак Угорський Король посмертно став патроном нової аптеки Львова.
З записів львівських хронік дізнаємося, що 1871 року аптека «Під Угорською Короною» переходить у власність іншої родини – до рук львівського поляка Якуба Піпес-Поратинського. Саме Якуб Порятинський на почтаку XX століття вирішив побудувати новий будинок на місці старої аптеки – і замовив послуги популярного на той час архітектора Кароля Боубліка. Останній звів там триповерховий будинок, до торгівельного залу якого придбали необарокові меблі, а сам парадний фасад будинку «обвили» металевим решітником та прикрасили ажурним ковпаком. На вході прилаштували надпис: «Рік заснування 1772».
Саме таким ззовні ми бачимо будинок і зараз. Проте назва львівської аптеки вже інша. «Таємна аптека» у Львові появилася з 2012 року, коли під час будівельно-реконструкційних робіт майстри натрапили на засипане підземелля… Згодом історики Львова постановили – підземелля належало аптеці «Під Угорською короною». Саме тут, як свідчать знайдені під час розкопок колби, старовинні мікстури та різні хімічні рідини, працювала фармацевтична лабораторія. Та от, чи варила ця старовинна львівська аптека чар-зілля так і не вдалося довести…екскурсії у львові, таємна аптека, аптека-музей, підземелля львова
Проте її наступниця – сучасна львівська «Таємна аптека» таки взялася виготовляти чудодійну панацею: ліки від лінощів та хабарництва, мікстури від хитрощів, мило від заздрощів, чарівне повітря з коханням, еліксири молодості та щастя… Одним словом, тепер за гроші можна придбати все! І це все – варить у Львові єдиний таємний лев-аптекар в Україні в таємних підземеллях «Таємної аптеки». До слова, «Таємна аптека» Львова діє не лише як аптека, але і як музей,  по якій Ви можете замовити екскурсію.

Аптека-музей «Під чорним орлом» зберігає понад 300 рідкісних експонатів світової фармації…
екскурсії у львові, аптека-музей, підземелля львоваЩе одна аптека Львова, не менш унікальна і старовинна – аптека-музей «Під чорним орлом». Ця львівська аптека по-праву вважається офіційно найстарішою аптекою Львова, до того ж всього – діючою з незмінною назвою і по сьогоднішній день. Львівська аптека-музей «Під чорним орлом» знаходиться на розі площі Ринок, вулиць Друкарська та Ставропігійська, та є одним з найвідвідуваніших туристичних об’єктів у Львові.
На сьогодні наша львівська аптека може запропонувати своєму відвідувачу понад 300 різноманітних експонатів фармації, які були зібрані копіткою працею за підтримки фармацевтів та науковців Галицького товариства аптекарів у 1868 році.
А розпочала свою діяльність львівська аптека «Під чорним орлом» 10 жовтня 1774 року, коли Франц Вільгельм Наторп – військовий фармацевт і лікар вирішив викупити будинок-кам’яницю на площі Ринок у багатійки Анни Гуменецької за 22 тисячі злотих. Згодом Франц Натовп взяв собі за партнера по бізнесу Карла Шерфа, з легкої руки якого був створений новий проект двоповерхового будинку і зведений впродовж одного року архітектором Петром Полейовським. Новостворена кам’яниця на площі Ринок стала носити назву «Військова», як і сама аптека.
Починаючи з 1775 року і до 1966 року, львівська аптека-музей була власністю вісьмох родинних поколінь львівських магнатів та фармацевтів. За цей час було добудовано третій поверх будинку, де містилася аптека, та оздоблено торгівельний зал фармацевтичного закладу. Свою історичну назву – аптека Львова «Під чорним орлом» отримала лише у 1857 році, коли була власністю заможної родини Скепінських. Впродовж майже цілого століття львівська аптека мала окружне значення, себто – була головною аптекою Львова.
Свою першу грандіозну реконструкцію аптека «Під чорним орлом» перенесла у 1985 році за спільним архітекторським проектом родини Новаківських та Любарта Лищинського. Найперше відновили дворовий флігель аптеки, згодом – пивниці під головним будинком, також – відреставрували дерев’яну галерею. На стіні цієї галереї появилися шість барельєфів із погруддями знаних медиків світу. Також у найстарішій львівській аптеці запрацював фонтан у внутрішньому подвір’ї будинку.
З 1966 року львівська аптека «Під чорним орлом» стала не лише продавати ліки, але й почала приймати зовсім здорових відвідувачів…, адже відкрила свої двері як музей. На сьогодні львівська аптека-музей «Під чорним орлом» має для екскурсійного огляду такі відділи: «Торговий зал», «Матеріальну кімнату», «Лабораторію», «Кімнату історії фармації», «Флігель», «Аптечні підвали», «Внутрішній дворик».
До слова, аптека-музей «Під чорним орлом» ще досі продає знамените «Залізне вино». Якщо маєте бажання трохи більше дізнатися про цей еліксир, чи пак – придбати його, наший досвідчений екскурсовод стане Вам у пригоді.

Також, Ви зможете відвітати “Аптеку-музей” та дізнатись багато цікавої інформації під час екскурсії “Львівські підземелля”.

Від старовинної «Аптеки Міколяша» – до львівського «Дому Apothecary»…
еекскурсії у львові, аптека-музей, аптека міколяшаВже рік часу, починаючи з 2016 року, у Львові діє нова аптека – косметичний «Дім Apothecary», повз який неможливо пройти жодній поважаючій себе пані… Солодко-пряні запахи цитрусових, кави з кардамоном, тірамісу, ванілі, східних солодощів манять зайти за яскраву вітрину аптеки. Скільки «ліків» для прекрасної половини людства там є! Це і запашні мила, і ароматні олійки для тіла, і парфумовані шампуні, і розкішні солі для ван, і натуральна екологічна косметика… Просто очі розбігаються!
А ще півтора століття тому на цьому місці (вулиця Коперника, 1) очі розбігалися від пігулок та мікстур, які пропонувала купити львівська аптека № 24 «Під Золотою Зіркою», відома також за назвою «Аптека Міколяша». Як Ви вже здогадалися, свою другу назву ця львівська аптека отримала від імені власника – Кароля Міколяша. Кароль отримав у спадок від свого батька, багатого чеського підприємця Петра Міколяша, чималенький «фінансовий фундамент», на кошти якого і збудував у 1892 році приміщення нової аптеки (проект виконав архітектор Ян Шульц).
Саме львівська аптека № 24 прославилася світовим винаходом – гасовою лампою. Далекого 1893 року в лабораторії аптеки «Під Золотою Розою» два молодих фармацевти – Йоган Зех та Ігнатій Лукасевич експереметували з нафтою. Вони намагалися видобути ніщо інше як… спирт. Та спирт з нафти не вийшов, але почав вивільнятися гас, який добре горів. Відтак згодом, за допомогою звичайної металевої колби-лампи, нафти і гніту Львів засвітився вечорами. До речі, якщо хочете мати історичне фото з двома алхіміками-відкривачами, то їх ще досі можна зустріти у Львові: вони, за звичай, перегукуються один з одним з вікон будинку, що на Вірменській, 21. Де це? – Вам покаже наший першокласний екскурсовод, якого Ви можете замовити за номером телефону: +38 067 67 42 42 6.
Зараз колишня львівська «Аптека Міколяша» продовжує свою винахідницьку історію: створює чудодійні ліки не тільки для тіла, але й для душі. І ми разом з Вами не маємо права сумніватися в цьому факті! Аби не бути голослівними, ми розсекретимо інформацію, що власникам «Дому Apothecary» поталанило знайти в підвалах своєї аптеки старі книги косметичних рецептів, якими ще з 1828 року до самого «Золотого Віку Кутюр» (1947-1957 рр.) користувались приватні косметологи багатих мадемуазель не тільки Галичини, але й всієї Європи. І ці рецепти з львівської аптеки є настільки унікальними, що ніяк інше, ніж «одяг від кутюр для шкіри» їх не назовеш!
До слова, наступниця аптеки «Під Золотою Зіркою» зберегла унікальний інтер’єр приміщення. У львівському «Домі Apothecary» Ви можете побачити старовинні розписи стелі та унікальні барельєфи на стінах. Тому, «Андреоллі-тур» однозначно рекомендує включити оновлену «Аптеку Міколяша» у список відвідуваних Вами об’єктів у Львові. А наш приватний гід-екскурсовод Вам в цьому прекрасно допоможе: +38 067 67 42 42 6.

«Андреоллі-тур» бажає Вам ходити по аптеках тільки заради історії! Будьте здоровими і приїжджайте до Львова!

Матеріал підготувала Наталія Марисюк

comments powered by HyperComments