ClickCease
Запрошуємо на авторські екскурсії Львовом!!! Будемо раді Вас чути за номером +380676742426. До зустрічі!

Храм Святих апостолів Петра і Павла, УАПЦ

авт7Вул. Личаківська, 82.
Храм Святих апостолів Петра і Павла виник як невелика придорожня каплиця, яку побудували віряни приміського села Личакова 1660 року. Святиню звели для ченців-паулінів, Ордену Святого Павла Відлюдника, який вважається першим християнином-пустельником. Першими в Україні пауліни з’явилися саме тут, у Львові. У Польщі пауліни оселилися у Ясногорському монастирі, де міститься найбільша християнська святиня Центральної і Східної Європи – Ченстоховська ікона Матері Божої.
Незабаром на її місці звели однонавовий храм із бароковим фасадом і готичною вежею, який 1762 року став одним із шістьох латинських парафіяльних храмів Львова. Через 15 років звели новий храм, який, однак, інженерно був недосконалим, тому його довелося знести, новий побудували та освятили через шість років.
В інтер’єрі привертали увагу рококовий амвон з постатями чотирьох євангелистів, три барокові вівтарі та іконостасні ворота. Під час австрійської касати у Львові чернечий орден було ліквідовано, парафію перенесли до сусіднього храму Святого Антонія, який у той час не був зачинений, бо обслуговував релігійні потреби християн римо-католицького обряду. Опустілим приміщенням у Львові заопікувався львівський греко-католицький єпископ Петро Білянський. Він здійснив реставрацію храму, добудував притвор, унаслідок чого будівля втратила архітектурні ознаки барокового стилю, приміщення стало однонавовою базилікою з вежею та притвором. Окрасою став рококовий вівтар з іконами шедеврального Луки Долинського. Їхнє місце згодом замінили твори львівських митців Т. Копистянського та Антіна Манастирського. У двадцятих роках ХХ століття настінні розписи зробили художники Наддніпрянської України, але вони не були збережені. Стіни храму Святих апостолів Петра і Павла вкриті живописними композиціями, що являють собою євангельські сцени “Христос – добрий пастир”, “Молитва Ісуса в Гетсиманському саду”, “Хрещення Руси-України”, “Києво-Печерська лавра”. Багато ікон тут є пензля художника Володимира Яреми. У стилі академічного класицизму виконані скульптурні постаті, встановлені по боках храму при вході до нього.
З 1946 року за совєтської влади храм Святих апостолів Петра і Павла приєднали до юрисдикції Московської патріархії РПЦ. Наприкінці 80-х років священики храму і віряни парафії на чолі з настоятелем Володимиром Яремою багато зробили для відродження УАПЦ. 19 серпня 1989 року отець Володимир під час літургії проголосив відмову від юрисдикції Московської патріархії та перехід в УАПЦ. Настоятеля підтримали присутні віряни парафії, а, отже, і Львівської єпархії. 5-6 серпня 1990 року Собор УАПЦ у Києві обрав першого Патріарха УАПЦ – Мстислава (Скрипника), який очолював УАПЦ три роки. У вересні 1993 року Патріархом УАПЦ був обраний колишній настоятель храму Петра і Павла єпископ Володимир Ярема, який прийняв ім’я Димитрій.
2000 року його було поховано у дворі храму Святих апостолів Петра і Павла у Львові.

comments powered by HyperComments