ClickCease
Запрошуємо на авторські екскурсії Львовом!!! Будемо раді Вас чути за номером +380676742426. До зустрічі!

Костел Святого Антонія

авт2вул. Личаківська, 49

На перехресті вулиць Личаківської та Марії Заньковецької колись була площа Святого Антонія, над якою на невеликому підвищенні височів, як і сьогодні, однойменний костел. “Уряд райців Львова серед міських виноградників визначив місце на заснування другого Францисканського монастиря й костелу під відозвою Святого Антонія на Личакові. Віддаючи безкоштовно це місце, райці застерегли, щоб костел і монастир були дерев’яними, аби неприятель під час нападу не міг сховатися в ньому. Король Зигмунд ІІІ підтвердив це надання. Міські францисканці клопоталися про заснування цього монастиря через те, що домініканці також отримали другий у Марії Магдалини (нинішня вулиця С. Бандери, 10)”, – занотував під 1617 роком у “Хроніці міста Львова” Денис Зубрицький. Дерев’яний кляштор (монастир) згорів 1648 року, коли до Львова підійшло козацьке військо Богдана Хмельницького та татарська орда Тугай-бея.
На цьому місці 1669 року князь Костянтин Кшиштоф Вишневецький фундував будівництво мурованого костелу, який не був завершений, бо 1672 року під час облоги Львова його знищили турки. У 1718 році за новим проектом архітектора Павла Антонія Фонтани було знову розпочато будівництво. У 1739 році храм Святого Антонія знову було освячено. Сучасний бароковий фасад костел одержав 1765 року під час перебудови за проектом Франца Кульчицького. Тоді ж при сходах, що ведуть до храму, встановили скульптуру Богородиці Непорочного Зачаття, яку виконав Себастьян Фесінгер. Йому також приписують фігуру Святого Антонія Падевського, що стоїть біля відкритої мурованої дзвіниці, яка постала за проектом Йозефа Маркля 1818 року. За костелом збереглися кілька скульптур XVIII – XX століття. В інтер’єрі храму містяться вівтарі доби бароко, які зробив сницар (майстер художнього різьблення по дереву та карбування по металу) з міста Ярослава Томаш Гуттер. Велику цінність становить пізньоготична ікона “Богородиця з Христом і Святою Анною”, створена близько 1520 року. У храмі містяться також портрети його фундаторів – князя Костянтина Вишневецького та його дружини Анни з Ходорковських, намальованих у кінці XVII століття.
Францисканський монастир при костелі Святого Антонія скасували під час так званої “Йосифінської касації” – ліквідації указом цісаря усіх монастирів та церков. 1786 року костел став парафіяльним для римо-католиків Личаківського передмістя. Костел Святого Антонія був, разом з катедрою, єдиним римсько-католицьким храмом Львова, який не було зачинено за комуністичної влади.

Оглянути костел Ви зможете з вікна автобуса під час  екскурсії «Автобусна екскурсія давніми передмістями».

comments powered by HyperComments