ClickCease
Запрошуємо на авторські екскурсії Львовом!!! Будемо раді Вас чути за номером +380676742426. До зустрічі!

Храм Святого Миколая – найстаріша церква Львова

княже1Вул. Богдана Хмельницького, 28 а. УАПЦ.
Неподалік підніжжя гори Будильниці (так за княжих часів називали Замкову гору або Княжу гору) разом із першими поселеннями наші предки звели з білого тесаного каменю і храм Господній. Зараз ми його знаємо як церкву Святого Миколая у Львові, один з перших храмів у місті. Літописці згадують її ще 1292 року, археологи вбачають у її фундаментах одну з найдавніших будівель поселення, споруджену за зразком візантійського зодчества. Хрестокупольний храм зі сходу завершувався апсидою (це півкруглі виступи у стіні, перекриті півкуполом, у християнських храмах апсиди були здебільшого звернені на схід).
Парафіяни пережили грізні часи татарського лихоліття у Львові, напади недоброзичливих сусідів, їм часто дошкуляли пожежі у Львові, пошесті, повені. Сліди укріплень того часу не збереглися, але з літопису, який дійшов до наших днів, відомо, що у дворі біля церкви була князівська скарбниця. Звідти у 1340-х роках нападники вже з іншої сторони на чолі з королем сусідньої держави взяли списи та мечі проти захисників Галицького князівства, зруйнували замок і вкрали дві золоті корони, прикрашений діамантами престол, коштовні хрести, князівський плащ та інші цінності.
Як пам’ятка архітектури Львова церква Святого Миколая цінна тим, що невідомий архітектор надав їй згідно з православним обрядом архітектурної форми грецького рівнораменного хреста. Цим вона нагадує православні храми у південних країнах. На жаль, у теперішньому стані церква Святого Миколая зберегла лише фрагменти стін первісної будівлі. З колишніх фресок і прикрас у інтер’єрі майже нічого не збереглося, але є тут реліквії, якими церква Святого Миколая славнозвісна.
Перебуваючи у Львові, антіохійський Патріярх Йоахим подарував храмові частку мощів Святого Миколая. А ще до львівських святинь, які належать церкві, відноситься ікона Святого Миколая Чудотворця. Святий на іконі зображений у ризах візантійського взору на золоченому тлі. У храмі є також ікона Святого Теодора Тиронського з колишньої церкви Святого Теодора, яка стояла поблизу церкви Святого Миколая. Ікона Святого Теодора Тиронського є у Львові пам’яткою про знищені тут храми.
З 1700 по 1946 роки храм Святого Миколая входив до юрисдикції Греко-Католицької Церкви. Після приєднання останньої у Львові під юрисдикцію Московської патріярхії РПЦ 1946 року церква Святого Миколая відійшла до неї. Під час відзначення храмового празника у проповіді пароха, яка була виголошена 1956 року у Львові, говорилося: “Скільки бур пронеслося над нашим містом за цей тривалий час його існування! Усе змив з лиця нашої землі потік часу. Тільки цей святий храм, перебуваючи під особливою опікою Святого Миколая, і досі залишився як свідок християнської віри наших батьків, дідів і прадідів”. Серед бурхливих подій храмові Святого Миколая вдалося вистояти понад сім століть і дочекатись права служити вірним в Українській Автокефальній Православній Церкві, за яку ще у грудні 1989 року одностайно висловилися священики і миряни у Львові.

Дізнатися більш детальну інформацію про цей об’єкт Ви зможете під час екскурсій “Княже місто Львів” та “Храми Львова”.

comments powered by HyperComments