ClickCease
Запрошуємо на авторські екскурсії Львовом!!! Будемо раді Вас чути за номером +380676742426. До зустрічі!

Славетна Львівщина: на Гавареччину за глеками…

Екскурсії по львову, ціна Відвідайте не тільки екскурсії по Львову – відкрийте для себе Львівський регіон. Львівщина – багатий край на талановитих людей. Здавна Львівський край славився на умільців різних трудових професій: бляхарі, чоботярі, ковалі, рукодільниці, гончарі… З усіх куточків України з’їжджалися люди подивитися на справжні витвори мистецтва у руках галицьких мисткинь та майстрів: вишиті сорочки, плетені з лози корзини, ковані підсвічники та елементи хатнього побуту, мальовані на полотні та дереві картини, різьблені скрині та ліжка, лискучі глиняні горнятка, глечики, макітри… Що не село – то золоті руки!

Саме зараз українська народна етніка набула небувалої популярності не тільки в Україні, але й в цілому світі. До Львівщини з’їжджаються люди не тільки за колоритом та традиціями, але й за народними сувенірами, оберегами, автентичним посудом та рукоділлям. Саме такими популярними елементами народного хатнього побуту на Львівщині є гаварецька кераміка. Гаварецька кераміка – це народний промисел на Львівщині, що розвинувся в селі Гавареччина (від чого і пішла назва), що у Золочівському районі Львівської області, – народно-ужиткове мистецтво виробів з чорнодимленої кераміки. Традиційно, це є хатній посуд: горнятка, мисочки, глечики, чайники, вази, джезви, які мають темно-сіре, чорне чи сріблясте забарвлення. Зараз Гаваречина також славиться своїми традиційними галицькими дзвіночками та різноманітними оберегами.

Як гласить місцева легенда, перші гончарі появилися в селі Гавареччина наприкінці 17 століття. Цей промисел вони привезли з собою з містечка Білий Камінь, що на Львівщині. Саме звідси їх примусово виселила графиня Тереза Вишневецька, дружина князя і воєводи Юрія Вишневецького, аби місцеві гончарі не задимлювали своїми печами її місто. Відтак, в селі, в хаті за хатою почали виростати нові горна, з яких десятками «вискакував» все новий і новий посуд на продаж.

Проте, починаючи з 20 століття гаварецьке мистецтво стало непопулярним. Тоді почав набирати обертів промисловий прогрес: появлялися фабрики, на яких вироблявся посуд та інший хатній реманент. Ручна робота втратила свою актуальність. До того ж, з бумом промислового прогресу, народний промисел став не цікавим молодшому поколінню, втрачалися техніки, не передавалися традиції… До порівняння, наприкінці 19 століття у селищі працювало понад сотню майстрів чорнодимленої глини, а до 1980-х років їх залишилося всього лишень менше десятка…

Та про гаваречину все-одно заговорили на весь світ. У 1984 році роботи гаварецького майстра Дмитра Вислинського потрапили на Міжнародну керамічну виставку до Італії, в місто Фаєнка, і здобули там золоту медаль. Робота майстра зі Львівщини – керамічний вазон, попала в мистецький каталог Європейського керамічного мистецтва, як один з найкращих творів керамічного мистецтва 20 століття.

Згодом, розпочинаючи з 1980-х років, про галицьке село Гавареччина почали знову говорити – і сталося це завдяки Львівському Товариству Лева. Саме вони розпочали добру ініціативу відродження давно забутого галицького народного промислу. Гавареччина нарешті ожила. Сюди почали приїжджати люди, які прагнули не тільки на власні очі побачити славетних гаварецьких майстрів та їхні вироби, але й навчитися цьому вмінню й опанувати різноманітні техніки. В підтримку продовження розвитку народного промислу села Гавареччина створювалися різноманітні експозиційні виставки і ярмарки у Львові, організовувалися благодійні концерти та виступи громадських діячів і відомих поетів.

Детальний каталог Екскурсії Львів ціна. >>>

На сьогодні ж основною метою ентузіастів з Товариства Лева є створення цілої Гаверецької школи, яка б передавала знання молодшому поколінню і популяризувала чорнодимлене керамічне мистецтво у всьому світі. До слова, придбати автентичні гаварецькі керамічні вироби Ви завжди зможете, завітавши до Львова під час Великодніх чи Різдвяних свят, продовж яких діє святковий ярмарок з продажем різноманітної народної продукції з рук самих майстрів.

comments powered by HyperComments