ClickCease
Запрошуємо на авторські екскурсії Львовом!!! Будемо раді Вас чути за номером +380676742426. До зустрічі!

Пішохідна екскурсія Музеями репресій

Вартість ЕКСКУРСІЇ:
350 грн
Тривалість екскурсії: від 3 год
замовте екскурсію зараз Замовити екскурсію

У часи Другої світової війни тисячі невинних людей потерпали від політичних, етнічних і релігійних репресій. В Україні, і у Львові зокрема, було зосереджено десятки катівень. Найвідоміші з них: тюрма “Бриґідки”, тюрма “На Лонцького”, Замарстинівська тюрма, Львівське ґетто, пересильна тюрма №25, Янівський концтабір. Одні діяли як слідчі ізолятори, інші – як виправні колонії, а в деяких місцях творилися нелюдські жахіття тортур і вбивств…

Під час екскурсії Львовом «Музеями репресій» ми розкажемо Вам багато вражаючих історій про людей, які були замордовані у львівських тюрмах і концтаборах. І ці оповідки будуть не лише про біль і втрату, але й – про незламну людську нескореність тоталітарним режимам 20 століття. Разом з Вами ми відвідаємо: музей-тюрму на Лонцького, музей «Територія Терору», і тюрму «Бригідки».

 

Національний музей-меморіал окупаційних режимів «Тюрма на Лонцького»
Локація: м. Львів, вул. Степана Бандери, 1
Розклад роботи та умови відвідування:
експозиція працює у вівторок, середу, четвер, п’ятницю, неділю, з 10:00 до 19:00.
Перерва з 13:00 до 14:00. Вихідні: субота, понеділок.
Вхід є безкоштовним.
Історія цієї катівні починається ще з останньої третини ХІХ ст. Ще у 1889 -1890 роках на перехресті вулиць Леона Сапеги (тепер – вулиця Степана Бандери) та Коперника була побудована австро-угорська жандармерія. А вже сама в’язниця на Лонцького була споруджена на цьому місці у 1918-1920 роках за Польського правління у Львові. В довоєнний період і під час самої війни в тюрмі знаходилися різні комендатури. Спочатку тут був Четвертий відділ Головної комендатури державної поліції, до повноважень котрого входила боротьба з «антидержавними» організаціями на кшталт ОУН та КпЗУ. Згодом у тюрмі «працював» слідчий відділ радянської поліції, а сама в’язниця стала використовуватися в якості слідчого ізолятора. Також тут робило свою брудну роботу обласне управління НКВС (катували і розстрілювали в’язнів).
Тюрма на Лонцького слугувала і в’язницею гестапо, і слідчим ізолятором НКВС (НКДБ)-МДБ-КДБ СРСР, одночасно – Управлінням внутрішніх справ Львівського міськвиконкому. Загалом, як ми бачимо, катівня служила різним окупаційним режимам (польському, німецькому, радянському), і є символом постійної боротьби людей різних національностей за свою за незалежність і право на існування.
Під час екскурсії музеєм «Тюрми на Лонцького» ми оглянемо: територію в’язниці, слідчі ізолятори, камери особливого перебування – камери «смертників», музейні експонати (кайдани, якими приковували ув’язнених, їхні особисті речі, взуття, старі фотографії, надписи на стінах тощо).
Що цікаво, на сьогодні у подвір’ї колишньої катівні на Лонцького тривають проекти кількох розкопок. У 2016 році було віднайдено одне із «захоронень». Судячи з великої кількості пляшок з-під алкоголю, уламків пивних кухлів та однакових тарілок, якими було засипане поховання, можна зробити висновок, що територію хотіли ретельно приховати і унеможливити віднайдення тіл. Поруч з рештками людських скелетів було знайдено велику кількість кісток тварин. Ось як «розважалися» катівники…

 

Музейний комплекс «Територія терору» (Пересильна тюрма №25 і Львівське гетто)
Локація: м. Львів, пр-т Вячеслава Чорновола, 45Г
Розклад роботи та умови відвідування: з понеділка – по п’ятницю (крім державних вихідних), з 10:00 – до 18:00. Обідня перерва: з 13:00 – до 14:00.
Вхід є безкоштовним.
Музей “Територія терору” включає в себе історію колишнього Львівського ґетто (1941–1943 років) і пересильної тюрми № 25 (1944–1955 років). Сьогодні музейний комплекс представлений двома відтвореними бараками, сторожовими вежами, загородженням з колючого дроту та іншими об’єктами утримання в’язнів.
Найперше, під час екскурсії музеєм «Територія терору», ми дізнаємося що на цьому місці у часи нацистської окупації (листопад 1941 р. – червень 1943 р.) у Львові діяло одне з найбільших ґетто у Східній Європі. І назва йому – Львівське гетто. Львівське гетто, якщо брати за карту сучасну територію Львова, починалося «за мостом», і пролягало територією Замарстинова і Клепарова. Замикали тюрму-гетто з півдня – залізничний насип, зі сходу – вул. Замарстинівська, із заходу – вул. Варшавська, а з північної сторони – берег р. Полтви.
Загалом на території Львівського гетто мешкало близько 25 тисяч мирних жителів. А вже за часів окупації нацистська влада переселила сюди понад 136 тисяч львівських євреїв і євреїв-біженців з Польщі! Попереднім власникам квартир і будинків примусово наказали залишити приміщення. Натомість, м’яко кажучи, туди тісно заселили євреїв. З кожним роком євреї все прибували і прибували сюди… А вже за два роки у Львівському гетто і Янівському концтаборі було розстріляно 250 тисяч в’язнів і нескорених, більшість з яких були іудеї.

Наступною в’язницею на цьому місці стала Пересильна тюрма №25. Це вже була катівня рядянської тоталітарної влади. Документи свідчать, що за 10 років її існування до концтаборів ГУЛАГу було відправлено понад 500 тисяч ув’язнених з Галичини, Волині, Закарпаття та Буковини. Це була національно свідома еліта країни, люди, які змагалися за вільну і незалежну Україну.
Під час інтерактивної екскурсії комплексом музею «Територія терору» Вам покажуть збережені історичні документи, записи та спогади в’язнів колишніх катівень, різноманітні документальні фільми, інформаційні буклети, фотографії.
Що цікаво, музей «Територія Терору» зараз веде кілька історико-архівних проєктів. Зокрема, і відновлює біографічну хроніку колишніх ув’язнених. Тому, якщо Ви, Ваші близькі родичі чи друзі є носіями живих історій про репресії, які відбувалися у тюрмах «Музею терору», прийдіть і розкажіть свою історію для наукових співробітників музею. Вітаються також будь-які Ваші підтверджувальні документи (фото, щоденники, листування тощо).

 

Тюрма «Бригідки» (колишня Тюрма №4)
Локація: м. Львів, вул. Городоцька, 40
Вхід заборонений. Тільки зовнішній огляд будівлі.
«Бригідки» – це найстаріша діюча в’язниця Львова, і України загалом. Сьогодні – це слідчий ізолятор №19. А колись, починаючи з 1785 року, цю будівлю використовували у найжорстокіших мірах покарання австрійська, польська і радянська влади.
Назва тюрми «Бригідки» походить від назви монастиря – Монастир Святої Бригіди. Монастир був споруджений у Львові 1614 року. Тут навчалися і жили дівчата зі шляхетських львівських родин. А вже 1782 року австрійська влада конфіскувала монастир, і перетворила його на чоловічу в’язницю “Бригідки».
За часів Польського правління у Львові (1918-1939 роки), тюрма була однією із найбільших у країні. Крім її фактичних розмірів, вражали також «розміри покарань для ув’язнених». У дворі тюрми «Бригідки» виконували всі смертні вироки.
З приходом «совітів», 1939 року тюрму перейменували на – Тюрма №4. А вже через два роки більшовики втікали зі Львова. Вони не хотіли залишати в живих жодного свого полоненого. Тому, віддали наказ розстріляти в’язнів Тюрми №4, а саму тюрму – підпалити. З оприлюднених документів стало відомо, що станом на 10 червня 1941 року у в’язниці №4 перебувало 706 в’язнів. А розстріляли 24-28 червня 1941 року – 324 особи…
Німці, які прийшли на зміну старій владі (1941–1944 роки), залишили напівзруйновану тюрму «Бригідки» в спокої. Її відремонтували вже “другі совіти”. У післявоєнний час у “Бригідках” теж виконували смертні вироки: розстрілювали у тюремному підвалі пострілом у потилицю з малокаліберної гвинтівки. А тіла таємно ховали за містом. Смертні вироки тут тривали до 1980-х років. Згодом розстріли припинили, а вхід до «підвалу смерті» замурували.
Під час екскурсії біля території тюрми «Бригідки» Вам розкажуть історії відомих в’язнів цієї тюрми. Ви почуєте не лише вражаючі історії «тюремного виживання», але й дізнаєтеся про інші в’язниці-«бригідки» України.
Що цікаво, у 1902 році у тюрмі «Бригідки» відбувся бунт в’язнів, яким не подобався суворий режим утримання. Відтак, адміністрація тюрми вирішила піти на зустріч ув’язненим і пом’якшила утримання тюремників, себто – лібералізувала його. І у кримінальному світі Львова цю в’язницю почали називати “Америка“.

 

Рекомендована тривалість екскурсії Львовом «Музеями репресій»: 3-4 год.
Вартість екскурсії: 350 грн/1 год для 1-4 осіб з україномовним гідом.
Також таку екскурсію Ви можете замовити на іноземній мові. Вартість екскурсії іноземною мовою – договірна.
Більше інформації про місця репресій у Львові Вам розкажуть наші досвідчені гіди-історики. Для замовлення екскурсії Львовом «Музеями репресій», телефонуйте нам.

Наші контакти:
+38 067 67 42 42 6
+38 050 622 31 51
+38 063 72 72 477
E-mail: office@andreolli.com.ua
Адреса: Львів, площа Ринок, 29 (офіс у внутрішньому дворику – пасаж Андреоллі).
Графік роботи:
9:00-18:00 (понеділок-субота).
9:00-17:00 (неділя та державні вихідні).

comments powered by HyperComments