ClickCease
Запрошуємо на авторські екскурсії Львовом!!! Будемо раді Вас чути за номером +380676742426. До зустрічі!

Пам’ятник Сажотрусу

Пам’ятник-СажотрусуЕкскурсії по Львову. Пам’ятники.

Львів – одне з тих міст, яке оповите найказковішими і найдивакуватішими легендами. А всім відомо, що найтаємничіші оповідки міста повинен оберігати найповажніший і найзагадковіший містянин. І у Львові такий добродій теж знайшовся: він сидить на одному мальовничому дахів’ї міста і контролює всі магічні справи Львова. Звати цього поважного пана Сажотрус. Він виліз на комин будинку №48, що на вулиці Староєврейській, і пильнує за всіма казковими жителями міста Лева, охороняє денне і нічне життя Львова, слідкує за добрими і злими чародіями, феями, не завжди сплячими (!) левами, зміями-багачами та іншими чарівними істотами. З’явився львівський страж в травні 2010 року – саме тоді було відкрито однойменну ресторацію під назвою “Дім легенд”, на комині якої і вмостився Сажотрус. Меценатами встановлення скульптури Сажотруса-чародійника стали власники ресторанного холдингу “Фест” (“Дім легенд” – це також їхній заклад), автором скульптури – відомий львівський майстер Володимир Цісарик, допомагала ж з проектом компанія “Пікарт”. Відтепер творити дива, побувати в найказковішому місці Львова, пожити декілька хвилин в справжньому фантастичному світі, поборотися зі злими лиходіями і покуштувати справжні чудодійні страви, а ще – познайомитися з головним управляючим, паном Сажотрусом, Ви можете в зручний для Вас час, зайшовши в цей непересічний будинок-легенду.
“Дім легенд” складається з семи ресторанних поверхів, в кожному з яких править своє казкове царство. Перший поверх – це світ Львівського Часу. Тут кожен може дізнатися як Львів розташований у часовому просторі відносно інших планет світової Галактики, почути історію про відомих львівських дзиґарів (себто – годинникарів), побачити найоригінальніші годинникові механізми міста, зрештою – навчитися визначати час по зірках, сонцю, за розташуванням інших планет. Одним словом – про львівський час і його виміри знатимете все! Наступний поверх – це поверх “Львівської бруківки”: тут зберігається бруківка різних часів і періодів Львова, а деякий камінь – навіть має свою оригінальну і цікаву історію. Ще тут Ви знайдете “лічильник львівської бруківки”, а сажотрус-байкар, зустрівши Вас при вході в легендний будинок, обов’язково з Вами поділиться секретом “на вушко”, що циферблат так званого лічильника активно відміряє кількість львівського бруку, який собі привласнюють львівські багачі. Наступна кімната… – кімната смороду. Щоправда, неприємних запахів Ви не “винюхаєте”, а от декілька історій про Львів-парфюмерний таки почуєте: звідки, чому і коли у Львові з’являється неприємний запах, як до цього причетна невидима річка-Полтва, та яку лихо-справу роблять старі австрійські колектори. Далі Вам тримати дорогу у приміщення сну львівських левів. Старовинна легенда гласить, що золотогриві леви по ночах не сплять, а блукають містом і є справжнім джерелом благополуччя Львова. В цьому залі зберігають найрізноманітніших розмірів і форм леви: з червоними, синіми, в коричневу крапочку, в смужечку, в кавових зернах гривами, з розкішними вусами і милими мордочками, насуплені, усміхнені, з веселими і грайливими очима, напівсидячі, в стрибку, випростані на задніх лапах… Ви обов’язково закохаєтеся в одного з цих левиків! А ще – однозначно не залишитесь байдужими до кімнати львівської книги. Дізнайтеся все про колорит говору у Львові, полистайте старі книги, відчуйте запах сторінок, на яких написані неймовірні історії і переповідки про Львів. В останній кімнаті “Дому легенд” “тусуються” народні львівські метеорологи: тут визначають погоду, навіть – на рік вперед.
Ну а останнім об’єктом Вашої мандрівки – буде звичайно дах цієї неймовірної ресторації. Саме тут творяться найбільші дива, до яких зможете бути причетні і Ви. Хочете політати на крилатому автомобілі – запросто! Двері крилатої автівки відкриті для найсміливіших мандрівників. Та полетіти зможе тільки той, хто дійсно вірить в чудеса. Загадайте бажання: візьміть монетку, пролізьте по драбині у димохід будинку, дістаньтесь до капелюха-труби скульптурного Сажотруса і випустіть її туди. І пан Сажотрус обов’язково здійснить бажання. Але знайте: не більше одного бажання на рік! Адже старенький бородатий добродій Сажотрус трудиться не лише на благо львів’ян, але й для всіх людей, що зуміли бодай доторкнутися до його капелюха, – і справ у нього – на цілий рік вперед. Тому майте поблажливість – і не втомлюйте добродушного Сажотруса. Далі швиденько біжіть на самий низ будівлі, хапайте парасольку у привітного байкаря-Сажотруса і нумо під золотий дощ! Поки хтось там на верху нашіптує на вухо чародію-Сажотрусу своє бажання, – на Вас сипатимуться золоті, срібні, мідні, олов’яні монетки… Чим не чудеса!

Цікаво знати, що:
Роком пізніше, у червні 2010-го, і в Закарпатському Мукачеві з’явився свій Сажотрус. А ймення йому – “Бераталон-Бачі – щасливий сажотрус”. Меценатом став відомий політик Віктор Балога, скульптором – тутешній митець Іван Бровді. Направду цікавим є те, що пам’ятник має свій реальний прототип – Берталон Товт, житель Мукачево і працівник одного з місцевих ЖЕКів, який пропрацював сажотрусом більше 50 років, відображений у цій монументальній бронзовій скульптурі. При відкритті пам’ятника Берталон Товт прийшов на свято у традиційному робочому вбранні і офіційно відкрив свій постамент. Тому, по праву мукачівський димоходець став першим сажотрусом у світі, якому за життя відкрили пам’ятник. До слова, в Україні є ще один Сажотрус – і “працює” він на Харківському дріжджовому заводі: повис на драбинці однієї з димотруб і контролює заводський процес з самого верху.
Львівський Сажотрус має на собі декілька потертих ґудзиків, які, за переказами, приносять щастя кожному, хто до них доторкнеться. Тому, якщо у Вас немає монетки, аби кинути в капелюх трубочисту, просто доторкніться до лискучого ґудзика.

Запрошуємо Вас на екскурсію “Дахи Львова”, щоб особисто знайомитись з Сажотрусом.

comments powered by HyperComments