ClickCease
Запрошуємо на авторські екскурсії Львовом!!! Будемо раді Вас чути за номером +380676742426. До зустрічі!

Палац Грьодлів

палац-грьодлівjpg(Селище Демня, вул. Князя Святослава, 40, за кілька кілометрів від Сколього, по праву сторону траси Львів-Чоп в напрямку до Чопа).
Брати барони Грьодлі — найбільші власники лісів на Сколівщині кінця ХІХ — початку ХХ століття. Родина, яка почала свій “деревний бізнес” у Німеччині, зуміла стати династією найпотужніших експортерів деревини у світі. Ось неповний список площ їхньої імперії:
– Польща: Сколе, де була їхня штаб-квартира (36000 га);
– Чехословаччина: Богдан (2500 га). До речі, з 1905 року брати «з благословення» цісаря Франца Йосифа всі троє отримали по титулу барон фон Богдан;
– Трансільванія (10000 га);
– Румунія (орієнтовно 6000 га), дистрикт Бузеу (розмір володінь невідомий);
– Ветліна (5000 га), а також співвласність у Вигода-Велдіж (усі разом 33 000 га);
– Марамуреш, північний захід Румунії (розмір невідомий).
За найскромнішими підрахунками — 95 000 га (!).
Землі, що прилягали до міста зі штаб-квартирою Грьодлів, називалися у кінці ХІХ століття “Держава Сколе”. Завдяки Карпатським землям тільки у Скольому статки бізнес-сім’ї подвоювалися щорічно.
Батько, Цадик Грьодль, був власником лісових угідь у Німеччині. До Трансильванії (регіон на півночі Румунії, хребти Східних та Південних Карпат) родина переїхала в 1870-х роках. Відтак його сини “у спілці трьох” — Германа, Герхарда та Альберта — заснували компанію Transylvanian Forest Industry Co. (відома під назвою Transylvanian Forestcraft Shareholder Group, до того ж, всесвітньовідома!). Тоді свою імперію вони поширили на величезну територію в Центральній Європі — Румунію, Угорщину, Польщу. Говорять навіть, що на той час це була найбільша компанія-експортер деревини у світі.
Первістком “залізничної епохи” в Трансильванських Альпах (вони ж Південні Карпати) була вузькоколійка в Ковасні, що у центральній Румунії на західних схилах Східних Карпат. Її ширина — 760 мм. На жаль, ця унікальна пам’ятка гірського промислу перебуває зараз у напівзруйнованому стані. 1890 року власник залізниці, лісопромисловець Девід Горн продав земельну ділянку разом зі своїм маєтком родині Грьодлів. Тоді і почали новоспечені бізнесмени «розкручувати тему» із залізницею в Карпатах. Того ж року інженер Еміль Люкс спроектував канатно-рельсову дорогу, яка сполучала пункти Ковасна і Командо. Останній після того називали Грьоделек — в честь нових підприємців. Це була геніальна інженерна новація ХІХ століття. Полягала вона в тому, що платформи рухались без тяглової сили, а спускались гравітаційно, завдяки перепадам висот. Довжина колії — 1236 м, ширина — 1445 мм. Перепад висот над рівнем моря — 327 метрів.
1886 року Альберт Грьодль викупив у місцевого дідича Евгеніуша Кінського сколівські ліси. Побудував тут каменоломню, механічні майстерні, гідроелектростанцію. У поселенні Демня розширив також тартак графа Кінського, на якому працювали близько тисячі працівників. Звідти ж, від тартака до Тисовця (зараз там центр підготовки зимових видів спорту міжнародного зразка) було прокладено чергову вузькоколійку, довжиною понад 18 кілометрів.
Через майже 20 років по тому брати перекинули свої володіння у Великобританію. Там вони створили судноплавну лінію, яка доправляла деревоматеріал по всьому світу. У їхньому розпорядженні були чотири кораблі, три з яких називались, як і дружини кожного з братів, “Мелані”, “Маргіт” і “Гізелла”. Офіційно усі потужності нової компанії були зареєстровані в Англії, штаб-квартира — у Лондоні, проте пароплави “Groedel Brothers Company Ltd” були угорськими. Це спричинило до політичного конфлікту під час Першої світової війни. Британське Адміралтейство примусово відчужило флот Грьодлів, а оскільки це була власність громадян ворожої країни, то кораблі братів-баронів продали  з аукціону.
Маєтком Грьодля був палац у Демні Вишній, побудований у необароковому стилі. З 1956 року в ньому розміщена сколівська школа-інтернат, де окрім дітей-сиріт навчаються діти з сіл, які не мають своєї місцевої школи. З 1944 по 1955 роки тут розміщувався районний відділок НКВД.

comments powered by HyperComments