ClickCease
Запрошуємо на авторські екскурсії Львовом!!! Будемо раді Вас чути за номером +380676742426. До зустрічі!

Леопольд фон Захер-Мазох: «за лаштунками» мазохізму...

екскурсії у львові, екскурсії ціна, леопольд фон захер мазох, мазох кафеЯкщо Ви приїхали до Львова, і не чули про Леопольда Мазоха, то Ви не були у Львові… Леопольд фон Захер-Мазох – той самий відомий основоположник такого поняття, як «мазохізм», відомий галичанин, неоднозначний пам’ятник якому красується в самісінькому центрі Львова. Ба більше – Мазох був настільки культовою особистістю, що «заслужив» у Львові навіть на власне однойменне кафе. Щоправда, «Мазох-кафе» ніколи й не належало Леопольду фон Захеру-Мазуху. Навпаки, багато істориків та літературних сучасників вважають, що при житті Леопольду Мазоху ніколи б і не сподобалася така затія рестораторів… Чому – вестимемо мову далі.
Львів та дитинство Леопольда Мазоха.
27 січня 1836 року у Львові на світ появився Леопольд фон Захер-Мазох. Глянувши на кволе і маленьке немовля, ніхто і подумати б не зміг, що з нього виросте велика і знана людина. Проте шляхетські батьки хлопчика, начальник поліції королівства Галіції та Лодомерії (Володимирії) Леопольд Захер та його дружина Шарлотта Мазох – донька ректора Львівського університету Франца фон Мазоха, не втрачали надію виростити з сина мужнього і сильного чоловіка. Найперше, що зробила сім’я Захер-Мазох, це знайшла добру годувальницю для хлопця – українську жінку-селянку Ганку з Винник (приміський район Львова). Відтак малий Мазох зростав в оточенні простих і добродушних сільських людей та мальовничих галицьких краєвидів… Цілих 12 років свого дитинства Леопольд фон Захер-Махох провів на українській Галичині, зростаючі в її культурі і традиціях.
екскурсії у львові, екскурсії ціна, леопольд фон захер мазох, мазох кафеЗгодом Леопольд в своїх спогадах напише: «З її молоком (автор – про годувальницю Ганку) я всмоктав любов до українців, ввібрав у себе українську мову та любов до краю свого народження, до своєї вітчизни. Завдяки моїй годувальниці українська мова стала першою, якою я оволодів. І саме вона розповідала мені чарівні українські казки або співала, заколисуючи мене, тож українські народні пісні запали мені в душу на ціле життя, залишивши слід у моєму житті, моєму емоційному світі та й у всіх пізніших працях.»
Про які ж «праці» писав Леопольд Мазох?.. Якщо пройтися літературними кімнатами сучасних українських книгарень, то можна звернути увагу, що на топових полицях лежать досі популярні нариси та романи того ж таки Леопольда фон Захер-Мазоха…
Леопольд фон Захер-Мазох: між наукою та літературою.
1848 року родина Захер-Мазох переїжджає жити у Прагу. Саме тут юний Леопольд навчається німецькій мові, штудіює юридичне право, математику та історію. Згодом він отримує вищу освіту у двох університетах – у Празі та Граці, а вже у 19-річному віці захищає дисертацію та починає викладати у Грацькому університеті.
Проте академічна робота не втішала молодого науковця Леопольда фон Захер-Мазоха. Зберігаючи у своїй пам’яті яскраві спогади з дитинства, проведеного у Львові і на Галичині, Леопольду кортіло писати… Так 1858 року літературний світ Європи побачив роман «Одна галицька історія. Рік 1846». І це був явний літературний успіх! Згодом з-під пера Мазоха-молодшого почали виходити п’єси, історичні зарисовки, фейлетони. А вже 1872 року «Парижський журнал» опублікував новий роман Леорольда Мазоха – «Дон Жуан із Коломиї». Остання літературна праця поставила крапку у науковій та викладацькій кар’єрі Захер-Мазоха. Бо писати і згадувати виявилося кращим вмінням за науковий талант.
екскурсії у львові, екскурсії ціна, леопольд фон захер мазох, мазох кафеЗ роками Леопольда фон Захер-Мазоха знала і шанувала вся читацька спільнота Європи. 1881 року письменника і літератора Мазоха запрошують до Ляйпцига видавати журнал “Auf der Hohe”. Проживаючи в Німеччині, Леопольд Мазох співпрацює у своєму журналі з такими відомими у літературними постатями, як Віктор Гюго, Еміль Золя, Гі де Мопассан та Генрік Ібсен. А вже через два роки Леопольд Мазох відзначав 25-річчя своєї письменницької діяльності. Слава великого романіста та літератора котилася всією Європою. Про творчий ювілей письменника знала й Галичина, якою найперше у своїх творах захоплювався Леопольд.
Першу ж шановану літературну нагороду Захер-Мазох отримав від Франції, яка шаленіла від творів письменника. 1886 рік – Леопольд Мазох отримує найвищу похвалу від Французької Республіки, Орден Почесного Легіону.
Львів, Галичина й українці у творах Леопольда фон Захер-Мазоха.
екскурсії у львові, екскурсії ціна, леопольд фон захер мазох, мазох кафеБудучи відомим романістом та літератором за життя, маючи висококласну освіту, Леопольд Мазох у своїх літературних творах, присвячених Галичині і Україні загалом, постійно доводив думку про єдність українського народу. Він вважав, що не існує різниці між українцем з Австро-Угорської імперії та українцем з Російської імперії. На думку Мазоха, українець зі Сходу та з Заходу має одну спільну переважаючу рису – волелюбність, завдяки якій веде постійну боротьбу за виживання і шанування українців як окремої нації. Власне, цю ментальну особливість Леопольд фон Захер-Мазох поважав найбільше, відтак і себе вважав українцем, бо був народжений і вихований на українських землях.
Леопольд Мазох настільки захоплювався Україною, що добра третина його творів була написана про колиску дитинства автора – Галичину. «Галицькі історії», «Рай на Дністрі», «Дон Жуан із Коломиї», «Криваве весілля у Києві», «Жіночі образки з Галичини», – не повний перелік романів та оповідань-присвячень Українському краю. У «Жіночих образках з Галичини» Леопольд фон Захер-Мазох пише: «Між Доном та Карпатами живуть вроджені демократи, ні візантійський імператор, ні варяги, ні який король Польщі не зламали їхнього духу, не підкорили їхньої свідомості …».
екскурсії у львові, екскурсії ціна, леопольд фон захер мазох, мазох кафеЯк не дивно, але саме відстоювання проукраїнської позиції та ідеї єдності українців зробили автора непопулярним на території України, чи пак – лише черговим еротичним романістом. Однобічне сприйняття писемної творчості Леопольда Мазоха серед читацької публіки України було спровоковане рядом історичних моментів. Першим з них стала заборона друку романів та оповідань письменника у період польського панування на Галичині: польському уряду було не до смаку проукраїнські ідеї Мазоха, коли весь Львів та Галичина мали бути виключно польськими землями. Другим моментом вважається позиція Радянського Союзу, в якому «сексу не було», а відверті оповіді літератора вважалися аморальними та розпусницькими. Відтак Росія теж відмовилася видавати твори Леопольда Мазоха.
Як не прикро, але і до сьогодні в Україні не повністю розвіяний міф про Леопольда фон Захер-Мазоха, як про автора еротичного письма. З полиць книжкових магазинів Вам залюбки продадуть «Венеру в хутрі», а от «Галицьких історій» чи «Жіночих образок з Галичини» практично не знайти…

Проте ми, «Андреоллі-тур» знаємо, де можна більше дізнатися про Леопольда фон Захер-Мазоха. Телефонуйте, і отримуйте гарячу інформацію від Вашого приватного гіда по Львову: +38 067 67 42 42 6

Матеріал підготувала Наталія Марисюк

comments powered by HyperComments