ClickCease
Запрошуємо на авторські екскурсії Львовом!!! Будемо раді Вас чути за номером +380676742426. До зустрічі!

Храм Покрови Пресвятої Богородиці на Верхньому Лича...

Храм-Покрови-Пресвятої-Богородицвул. Личаківська, 175, УГКЦ

Спершу парафія римо-католицької громади Личакова у Львові належала до костелу Святого Антонія. У 1938 році на пагорбі, найвищій терасі так званого “Верхнього Личакова” був зведений костел Матері Божої Остробрамської. Ініціатором будівництва і його організатором був львівський римсько-католицький архієпископ Болеслав Твардовський. Планували костел спорудити тут ще перед 1914 роком, однак Перша світова війна завадила втілити задум. А коли 1938 року храм вже був зведений і залишалось узгодити лиш земельні питання, почалася Друга світова війна, яка перешкодила закінчити увесь комплекс.
Матір Божа Остробрамська – рідкісна чудотворна ікона, на якій зображено Матір Божу без немовляти. Вона розміщена на воротах литовського міста Вільнюса і є шанованою як серед католиків, так і серед православних. Це найбільша католицька святиня у Литві.
Костел збудували за проектом геніального архітектора-новатора Тадеуша Обмінського, учня Івана Левинського. Конкурс на проект костелу був дуже тривалим (майже 2 роки). Хоча архітектор був визнаним у Львові, його проект журі одобрило не відразу. Тадеуш Обмінський помер наступного року після початку будівництва, так і не побачивши свого творіння.
З північного сходу до храму примикає 60-метрова вежа. У 1939 її обстріляли радянські війська, а 1941 року вона була пошкоджена німецькою бомбою. Сліди від снарядів були на ній до 1990-х років.
1946 року костел закрили і зробили з нього книжковий склад. Тільки 1992 року храм було передано згромадженню оо. селезіян східного обряду і освячено як церкву Покрови Пресвятої Богородиці.
У храмі встановили скульптуру митрополита Андрея Шептицького, авторства Івана Поповича.
До храму Покрови Пресвятої Богородиці примикають будівлі Дитячо-юнацького молодіжного центру “Ораторія” Святого Домініка Савіо та дім управління монастирів Селезіанського згромадження в Україні.
Біля храму у сквері 1945 року було встановлено на постаменті танк “Гвардія”. Раніше говорилося, що це танк Т-34, на якому в липні 1944 року у Львів увірвалися танкісти, щоби розмістити над львівською ратушею червоний прапор. На постаменті ж стояв танк ЙС (“Йосиф Сталін”).
Навпроти розкинувся парк, який було засновано на піщаних узгір’ях укінці ХІХ століття. За радянських часів парк називався імені В. Леніна. Парадокс, але саме там досі стоїть пам’ятник Бартошу Гловацькому, який був учасником повстання під керівництвом Тадеуша Костюшка 1794 року, що у битві під Рацлавицями здобув російську батарею. Авторами пам’ятника були Юліан Марковський та Григорій Кузневич.
Юліан Марковський – геніальний скульптор течії “ар-нуво” (сецесії у Львові) кінця ХІХ століття. Автор одного з найгарніших монументів Яну ІІІ Собеському, що зараз перебуває у Гданську, а раніше стояв перед Львівським оперним театром. Автор монумента Янові Кілінському у Стрийському парку та понад 60 надгробків на Личаківському кладовищі, зокрема одного з найгарніших як його робіт, так гробівців на Личаківському кладовищі – скульптури “сплячої красуні” (надгробок Людвіка і Йозефи Марковських).

comments powered by HyperComments