ClickCease
Запрошуємо на авторські екскурсії Львовом!!! Будемо раді Вас чути за номером +380676742426. До зустрічі!

Скелі Довбуша

Скелі Довбуша є в Українських Карпатах найбільшим скельним масивом. Природний скельний комплекс утворений залишками останців твердих пісковиків на території 50 га. Висота скель сягає 40-60 м. Висота над рівнем моря – 675 м. Скелі розкинулися окремими групами та поодинці у буковому пралісі і є пам’яткою природи. Утворилися вони внаслідок тривалих процесів вивітрювання та ерозії ґрунту під впливом вітрів та опадів. Зовні скелі покриті зважнілим шаром органічного походження товщиною 5-8 мм, котрий посилює стійкість пісковику до впливу погоди. На жаль, кислотні дощі останнім часом спричинюють активну ерозію більшості скель.
Географічно скелі Довбуша знаходяться у передгір’ї, територіально розташовані у Болехівському районі Івано-Франківської області. За 2 км на захід від скель пролягає межа між Львівською та Івано-Франківською областями. Скелі ще пов’язують з селом Бубнищем, що розкинулося за 2 км на північний схід. Назва походить скоріш усього від угорського полководця Емерика Бубола, який тривалий час очолював угорський гарнізон. Емерик Бубол у кінці п’ятнадцятого століття здобув цю фортецю та тривалий час її утримував (info@chudes.in.ua)
12 км віддаляє скелі від найближчого районного містечка Болехів. До села Нижнє Синєвидне, що на території Львівської області – 13 км.
У комплексі домінують більше десятка химерних великих скель, решта – невисокі скелі, здебільшого 5-8 м. Серед найбільших скельних масивів є як скельні комплекси, так і поодинокі скелі. До скельних комплексів належать масив Коня, Основних скель (тут було збудоване городище Х століття), а також скеля Відьма. Поодинокі скелі Тюльпан, Одинець, Лялька, Парус, Беімення, Голець, Австрійка є найвищими та наймальовничішими.
Найймовірніше у давнину тут існувало поганське капище. Водночас воно слугувало і оборонною спорудою та митним постом (через скелі та с. Бубнище пролягав один з соляних шляхів, що з’єднував у X–XV століттях Придністровську низовину з Трансільванією). Судячи з археологічних досліджень, тут тривалий час перебував озброєний гарнізон до 50 воїнів, що водночас охороняв шлях від розбійницьких нападів та слугував фортецею на кордоні з уграми. Західна частина цієї наскельної фортеці була обнесена частоколом. Кілька рукотворних печер, колодязів та цистерн для зберігання дощової води забезпечували прожиття гарнізону на випадок облоги до 200 днів. Окрім оборонної, митної та прикордонної ролі фортеця тривалий час аж до вісімнадцятого століття виконувала сигнальну функцію. Димом та вогнем через низку веж, що були розташовані по висотах передгір’я сповіщалося про наступ ворога. Одна з таких веж була розташована на скелі Одинець, про що свідчать видовбані в пісковику пази. Це свідчить, що на її вершині була закріплена дерев’яна спостережна вежа.
Пізніше на місці фортеці у сімнадцятому столітті виник християнський скит-монастир.
Починаючи з 50 років минулого століття скелі активно освоюються скелелазами. Тут прокладено чимало маршрутів найвищої категорії складності. Щороку тут відбуваються республіканські та міжнародні змагання спортсменів (ExtremeUA).
Багато хто, маючи власний транспорт, відвідує скелі Довбуша зі сторони Львівської області. Для цього слід за селом Нижнє Синьовидне (90 км від Львова) повернути ліворуч у сторону села Труханів і далі їхати дорогою у кінець села (10 км). З цього місця до скель Довбуша до 1 години ходьби. Дорога веде спершу повз потік, а потім повертає на північний схід, до комплексу скель Хрест. Тут межа Львівської та Івано-Франківської області. Через двадцять хвилин промаркована стежина виведе до комплексу скель¸ де свого часу було поганське капище та наскельна фортеця. Під скелями чимало облаштованих стоянок для наметів та кострищ (нижче скелі Лялька у струмку питна вода). Багато мандрівників залюбки тут залишаються на день-два. У вихідні дні з цікавістю можна спостерігати тут тренування скелелазів.
Для поціновувачів активного відпочинку раджу здійснити сходження на гору Ключ (929м). Для цього найпростіше зійти (з’їхати) у центр села Труханів та лісовими стежками (дивитись на карту) піднятися на вершину (1.5-2 год). З вершини розкривається чудова панорама на гори Лопата, Зелемінь, Парашка. З вершини раджу зійти в урочище Кам’янка, де одноіменний потік формує водоспад (висота спаду води 4.5 м).

Відвідати Скелі Довбуша Ви зможете під час екскурсії “Карпатський трамвайчик”.

comments powered by HyperComments