ClickCease
Запрошуємо на авторські екскурсії Львовом!!! Будемо раді Вас чути за номером +380676742426. До зустрічі!

Пам’ятник пальмі або “Пальма Мерцалова”...

Пам’ятник-пальмі-або-“Пальма-Мерцалова”Ми хочемо Вас запевнити у тому, що у Львові ростуть незвичні для нашого регіону екзотичні дерева, зокрема такі, як пальма. І мова йде не про Ботанічний сад Біологічного факультету Львівського національного Університету. Якщо Ви, приїхавши у Львів, а саме – на головний залізничний вокзал, вийдете на вулицю і поглянете на головний вхід, то з лівого боку від нього височітиме красиве розлоге дерево-пальма. З’явилося воно тут у березні 2003 року – нам його подарувало місто-Донецьк. І незвична ця пальма тим,.. що вона викувана зі стальної залізничної рейки. Назва ж її – пальма Мерцалова, що пішло від прізвища майстра-коваля, який викував з металу такий шедевр. Насправді ж Львівська пальма є тільки третьою копією премійованої пальми Мерцалова.
Олексій Мерцалов служив рядовим ковалем на Юзівському заводі, що на Донбасі. В 1895 році до нього прийшла ідея викувати пальму, і не з чого-небудь – а з рейки, по якій курсують поїзди. Заручившись у ділі підтримкою свого колеги, молотобійця Федіра Шпаріна, майстер викував за допомогою молота і зубила височенне, заввишки майже у 4 м (3 м і 53 см) тропічне дерево. Воно мало прямий, шорохуватий і гнучкий стовбур, 10 розлогих і особливо тонких, розсічених листків, що здалеку було майже не відрізнити це дерево від справжньої пальми, хіба лише кольором. А вже 1896 року художній витвір Мерцалова попав на Всеросійську мистецьку виставку у Нижній Новгород, де й був визнаний однією з найцікавіших скульптурних робіт даної конкурсної експозиції. Згодом у 1900 році пальма Мерцалова здобула почесне гран-прі на Міжнародній промисловій виставці у Парижі. Сьогодні ж оригінальну стальну пальму можна побачити тільки в Музеї Гірничого інституту в Санкт-Петербурзі.
Оцінивши мистецьку вартісність цього твору, Донецький обласний фонд “Золотий Скіф” надав символічного значення “Пальмі Мерцалова” – вона стала образом відродження промисловості країни. Відтак 12 вересня 1999 року у Донецьку, перед виставковим комплексом “Експо-Донбас” з’явилася перша копія знаменитої пальми. Тоді ж було затверджено проект по встановленню таких самих пальм у 70 містах-промислових гігантах у найрізноманітніших куточках світу. Проект реалізовується і по сьогоднішній день: 2001 року Донбас подарував по пальмі Мерцалова Москві і Києву, а згодом – і Львову, як знак єднання країни, однієї неподільної держави від Донбасу до Львова.

Цікаво знати, що:
17 серпня 1999 року у Донецькій обласні раді було одностайно проголосовано і затверджено (на основі проведення попереднього конкурсу) новий герб Донеччини, головним зображенням якого стала та сама славнозвісна Пальма Мерцалова. Знизу на святковій стрічці написано: “Возможность доказана делом”.
Пальми Мерцалова у Львові не планувалося… Цей факт відомий не усім містянам Львова. Проте кожен охочий до політичних легенд у місті Лева знає, що знамените пальмове дерево з’явилося у Львові за неабиякого сприяння цьому очільника Львівщини – на той час Мирона Янківа. Коли пан Мирон головував у Львівській області, сучасний екс-Президент Віктор Янукович був губернатором Донеччини. Тоді між ними була тісна співпраця, так би мовити – налагоджували міцні бізнесові стосунки між Сходом і Заходом. Відтак, саме Янукович (як подейкують) запропонував встановити копію пальми Мерцалова у Львові. Мирон Янків не тільки зрадів такому подарунку, але й “замовив” собі особисто в кабінет мініатюру знаменитого сталевого дерева, яка, очевидно вже належить до приватної мистецької колекції екс-очільника Львівщини. Так чи інакше, тепер і Львів має своє вічне екзотичне дерево!

comments powered by HyperComments