ClickCease
Запрошуємо на авторські екскурсії Львовом!!! Будемо раді Вас чути за номером +380676742426. До зустрічі!

Пам’ятник Іванові Федорову

Пам’ятник-Іванові-ФедоровуЗавітавши на львівський букіністичний ринок-сток під відкритим небом (площа Івану Федорову, що поміж вулицями Підвальна і Руська), не можливо не помітити височенний гранітний пам’ятник першодрукарю Івану Федорові. Цей монумент був встановлений ще за радянських часів, і має власну елегійну енергетику, зберігає в собі дух перемін і новонароджень, хоч і так похмуро виглядає. Появився він тут далекого совкового 1977 року. Таким чином московське правительство відзначило 400-річчя з дня появи першокниги на світ. Саме святкування припало на 1964 рік. Тоді й було постановлено, що в честь 400-річного ювілею виходу першої книги в Москві, у Львові буде встановлена меморіальна плита Івану Федорові, а згодом, через десять років має появитися і скульптурне зображення першодрукаря. Новостворену плиту заклали між вулицями Підвальною і Івана Федорова. Після цього 11 років ніхто не згадував про продовження так званої благої справи. І лише в 1977 році львівські митці – скульптори Валентин Борисенко та Валентин Подольський, а також архітектор Анатолій Консулов, отримали вказівку “зверху” за 2 місяці звести монумент. Завдання було майже неможливим до виконання, бо вкластися в такий край короткий термін не сподівався ніхто з мистців. Так чи інакше – пам’ятник появився на своєму місці вчасно.
Височенний, заввишки майже у 5 метрів, зодітий під монаший стиль 16 ст., бородатий Іван Федоров стоїть у повен зріст, розпростерши руки: в одній руці тримає книжку, а іншою вказує додолу, ніби розсіваючи зерна. Задум був символічний – показати, що зерна науки і письменності були посіяні в суспільство, аби воно освічувалося і зростало у грамоті. Та й розміщення самого пам’ятника теж є невипадковим. Саме поблизу цього місця у 16 сторіччі діяла славнозвісна друкарня Ставропігійського братства. Позаду спини гранітного Федорова розмістився Домініканський собор, який за часів радянської влади слугував приміщенням під Музей історії релігії та атеїзму (тепер тут просто Музей історії релігії). Так чи інакше, з усіх сторін монумент оточують львівські сакральні святині: попереду Успенська Церква з вежею Корнякта, позаду – Домініканський Собор, через дорогу на пагорбі – церква святого Михаїла.

Цікаво що:
Скульптори, які поспіхом виконували московське замовлення на постамент Івана Федорова, вдалися до хитрощів… Зважаючи на те, що сконструювати такий величний скульптурний задум було практично неможливо за два місяці, майстри знайшли ідейний вихід: взяли макет класичного солдата радянської армії в повен зріст, “підрізали” йому шинель, вклали в ліву руку книжку… і поміняли голову на виважене зображення Першодрукаря. І пам’ятник готовий! Культурні критики радять поближче придивитися до цього постаменту: кирзові вояцькі чоботи, шинельний фартух, традиційна “радянська” поза видають псевдо-Федорова. Так чи це не так – подивіться самі!
Львівський Дарт-Вейдер – сучасна назва львівського постаменту Федорова. І не спроста! У грудні 2012 року, під час снігопадів, гранітний Іван Федоров покрився чималим шаром снігу. Та не просто покрився…, а перетворився на злого воїна-джидая – Дарта Вейдера із славнозвісної телеепопеї “Зоряні війни”. Вночі, при світлі нічних ліхтарів, на мужнього Першодрукаря страшно було глянути (фото): чорні очі і “стальна” снігова маска робили з сумирного Федорова злісного чорного рицаря. Дехто з перехожих вбачав в історичній постаті навіть… Діда Мороза, а комусь ввижався сам морський Дейві Джонс із знаменитої кінострічки “Пірати Карибського моря”. Ви теж може бачите когось іншого? – Напишіть нам!

Оглянути пам’ятник та дізнатись цікаву інформацію Ви можете під час екскурсії “Середньовічний Львів“.

fedorov-darth-vader-lviv

comments powered by HyperComments