ClickCease
Запрошуємо на авторські екскурсії Львовом!!! Будемо раді Вас чути за номером +380676742426. До зустрічі!

Мандруємо Львівщиною: три розкішні замки-привиди, що ...

Ще 4 сотні років тому в Україні було понад 5000 замків і неприступних фортець. Зараз же їхнє число скоротилося до 116 твердинь. І більшість з них мало-помалу зникає з наших земель. Занедбані, покинуті і напіврозвалені колишні пишні маєтки і неприступні фортеці лише лякають своїм виглядом туристів і перехожих…

Розповідаємо Вам про три львівські замки-привиди, які колись дивували своєю красою і міццю, а сьогодні ледь тримають стіни на своїх славетних мурах.

Палац Лянкоронських в Тартакові (або – замок в Тартакові). Місце розташування: с. Тартаків, Львівська область.

Палац Лянкоронських у Тартакові колись був замком. І збудувала його сім’я Потоцьких орієнтовно у другій половині XVII століття. Це була велична оборонна будівля, але не полишена смаку і витонченості. Замок був  прикрашений фресками, сюди часто приїжджала з гастролями італійська опера, тут містилася велика і рідкісна бібліотека, пишна дзеркальна зала, у замку працювало чимало знаних художників. Також при замку діяла фабрика суконних виробів. Таким замок був майже до кінця XIX століття.
Згодом
, перейшовши з власності у власність через кілька поколінь, замок був перебудований у палац. У 1896-1898 роках тодішній власник замку Збігнєв Лянцкоронський майже вщент розбирає замок і зводить на його місці новий маєток у стилі французького необароко, на зразок «Casino de Paris», що в Монако. Це була розкішна 2-поверхова будівля з гарним парко-садом, яка служила своїм власникам аж до початку Першої світової війни.
Розграбування
, пожежа, природні стихії руйнували замок аж до наших часів. І аж у 2021 році замок включили до державної програми відновлення «Велика реставрація». Відтак, маємо сподівання, що замок-палац у Тартакові знову заживе славою колишніх добрих часів.

 

Поморянський замок (або – Поморянська фортеця). Місце розташування: смт. Поморяни, Львівська область.

Звели Поморянський замок у XIV столітті і був він повністю дерев’яним. Першим власником замку, чи то пак – фортеці, був український шляхтич Микола Свинка. Згодом у першій половині XVI століття замок перебудовують на муровану міцну захисну споруду. Якуб Собєський – наступний власник замку, батько майбутнього польського короля, укріпив в ньому стіни і звів оглядові вежі. Згодом Поморянський замок став однією з улюблених резиденцій Яна Третього Собєського.
Як
і кожен замок, Поморянський замок переживав і не дуже добрі часи. Це були і постійні навали турків, і великі пожежі, і занепад володінь.
Кажуть
, що найкраще замку велося у XVIII ст. у власності магната Еразма Прушинського і його сина Юзефа. За цих часів у замку з’явилася галерея південного корпусу з колонами тосканського ордера, в ньому було багато цінних мистецьких експонатів (картини відомих італійських художників, багаті колекції монет, нагород та портретів). Проте після відходу власників замок знову зазнав занепаду.
Ще
трохи часу, і наприкінці XIX ст. Поморянська фортеця знову повернула собі славу пишного маєтку. А сталося це завдяки сім’ї Потоцьких, які прийняли у власність замок. У цей час фортеця стала розкішною поміщицькою садибою з красивим прогулянковим парком.
На жаль
, замку тяжко далися обидві війни у 20 ст. Від колишніх пишних володінь не залишилося і сліду. Замок мало-помалу перетворюється на руїну-привид. І тільки небайдужість місцевої громади і робота волонтерів не дають замку зникнути з карти України.

 

Добромильський замок (або – замок Гербуртів у Добромилі). Місце розташування: м. Добромиль, Львівська область.

Добромильський замок називають найвищим замком Львівщини. Кажуть, що у хорошу погоду з його володінь відкривається панорама навіть на польське містечко Перемишль.
Добромильський
замок датується 1450-м роком. А зведений він був польським шляхтичем Миколою Гербуртом, якому також належав і сам Добромиль і ще кілька навколишніх сіл. Гербурт вирішив збудувати свій замок на унікальному місці – на пагорбі заввишки  560 метрів над рівнем моря. Таке територіальне розміщення першого дерев’яного Добромильського замку робило його більш захищеним і не таким легкодоступним для завоювання.
Згодом
Добромильський замок, як і більшість замків України, спіткала україно-татарська війна, і замок був вщент знищений. Та в 1566 році Станіслав Гербурт, новий правонаступник, побудував мурований міцний замок на місці старої будівлі. А в 1614 році замок Гербуртів ще більше зміцнив і перетворив на неприступну фортецю Ян Щесний Гербурт. Будівля була завдовжки 85 м, а в ширину – 25 м. Замок вміщував 4 кімнати і одну велику залу. Ззовні замок був загороджений мурами і мав оборонну башту з північно-східної сторони.
У 1622
році рід  Гербуртів припинив своє існування, і неприступна Добромильска фортеця відійшла у власність до родини Конєцпольських. Та нові жителі довго там не перебували і віддали замок для ченців-василіян. Для останніх же замок не був потрібний, тому вони його помаленько розбирали і будували для себе монастир, що і тепер можна побачити неподалік замку. Напіврозвалені мури, декілька склепінь житлових приміщень і ряд бійниць. Ось як зараз виглядає Добромильський замок-привид.

Якщо для Вас є близька тема замкової архітектури України, то запрошуємо Вас у наший тур «Замками Львівщини».

comments powered by HyperComments