ClickCease
Запрошуємо на авторські екскурсії Львовом!!! Будемо раді Вас чути за номером +380676742426. До зустрічі!

Львівський музей книги

Львівський-музей-книгиМузей відкритий кожного дня, понеділок — вихідний.
Час роботи 11:00 — 17:00.
Вул. Коперника, 15 а (у дворику палацу Потоцького)

Музей мистецтва давньої української книги — самостійний відділ Львівської галереї мистецтв. В період з 1976 по 1990 рр. експонати музею містилися у храмі Святого Онуфрія, тоді він називався музеєм імені Івана Федорова, оскільки саме він, один із засновників друкарської справи в Україні, був похований у стінах монастиря. Власне, тому і було вирішено розмістити музей тут. Але коли монастир повернули 1990 року отцям василіанам, колекцію перенесли у підвали Львівської картинної галереї, де вони лежали до 1997 року.
З 1997 року Львівський музей давньої української книги отримав свою будівлю, проте не на своїй території. Розміщений унікальний музей на території палацу Потоцького в цегляній будівлі, яка у часи спроб побудувати метро у Львові слугувала бараком для будівельників. Планувалося на тимчасово. Однак немає нічого більш тривалого, аніж тимчасове.
У музеї книги містяться унікальні експонати — рукописи і першодруки, гравюри, коштовні обкладинки непрестольних Євангелій. Є тут і вузькошрифтне Євангеліє — кириличний друк, що існував до Івана Федорова, а також Апостол, Буквар та Острозька Біблія Івана Федорова, Требник Петра Могили і багато інших книг у загальній кількості 12 тисяч експонатів. Однак усе це перебуває у досить плачевному стані — холод, сирість та штукатурка, що постійно сиплеться на голову.
У перших двох залах Львівського музею книги розміщені експонати періоду від рукописної книги XV століття до друкованої кінця ХІХ століття. На території палацу Потоцького одразу перед входом у музей стоять дерев’яні скульптури святих Кирила і Мефодія, яких невтомний “ангел-охоронець культурної спадщини Львова” Борис Возницький відшукав у одній із церков і привіз сюди.
Найпершими творами з історії писання є павине перо і “грамотки” — книжечки, які мала кожна сім’я і куди вписували імена покійних родичів для Служби Божої.
Є тут також вітрина, яку називають вітриною першодрукаря Івана Федорова. Однак у Львові книги друкували ще століттям раніше — при храмі Святого Онуфрія з 1460 року існувала друкарня Степана Дропана. Але його книги не збереглися, тому ще з радянських часів прийнято вважати першодрукарем того, чиї твори існують донині, хоч і були написані у Львові століттям пізніше.
На стінах музею книги містяться давні гравюри. Одна з них належить Пассароті (гравюра Leopolis), вона була зображена у путівнику Львова 1618 року. Серед унікальних є тут і карта Галичини, Буковини і Лодомерії, над створенням якої на замовлення цісарської родини працювали 20 років — з 1772 по 1792 роки. Цінною ця карта є, з поміж іншого, і тому, що на ній зображені села і містечка Галичини, яких уже давно не існує.
Перші друковані книги були неймовірно дорогими. Купували їх тільки багатії або монастирі. Неабияку вартість у Львові мали оклади (палітурки, обкладинки). В їхній основі лежать дошки, обтягнуті шовком, шкірою та оксамитом, а поверх прикрашені золотом та перлами. Цікаво те, що на першій сторінці Біблії було написано, що страшна кара чекає того, хто вкраде священну книгу. Проте крадії були людьми неписьменними, тому Біблії крали досить часто.
На одній з вітрин є також писання жартівливого характеру — шпаргалки студентів XVII століття.
У третьому залі містяться давній друкарський верстат і палітурний прес, що розправляв папір, який привозили у сувоях, скручених і складених у бочки. Це унікальні верстати, зроблені у першій половині XVII століття, є єдиними в Україні.

Дізнатись цікаву інформацію Ви зможете під час індивідуальної екскурсії.
Вартість: від 250 грн/год.*
* У період травневих та новорічно-різдвяних свят ціна може змінитись.
Мінімальний час замовлення – 2 год.
Місце та час зустрічі: за домовленістю.

comments powered by HyperComments