ClickCease
Запрошуємо на авторські екскурсії Львовом!!! Будемо раді Вас чути за номером +380676742426. До зустрічі!

Катедральний собор Успіння Матері Божої

Пам’ятки Львова. Екскурсії по Львову.

екскурсії по львовуПл. Катедральна, 1. РКЦ.

Екскурсія по Львову. Храми.

На площі Катедральній у Львові, неподалік площі Ринок, височіє латинський собор Успіння Пресвятої Матері Божої (латинська катедра). Згідно з переказом, за княжих часівтут, на околиці Львова, стояв один із храмів – церква такої ж назви. Польський король Казимир, загарбавши галицькі землі, у шістдесятих роках XIV століття заклав побіч неї фундамент латинського собору. Фундація храму у Львові після смерті короля лягла на плечі міщан. 1404 року вони побудували пресвітерій (помешкання священика при католицькій церкві), незабаром до храму було перенесено парафію зі святині Марії Сніжної. Освячення храму у Львові відбулося 1481 року. Незважаючи на довготривалі будівельні роботи, собор ще не був завершений. Нави планувалося перекрити шістьма склепіннями, але зведено тільки три. Тому й досі видно диспропорцію між довгою вівтарною частиною собору і доволі короткими навами.

Каталог Львів екскурсії ціна >>>
Із двох запланованих веж храму у Львові збудована одна, друга зведена тільки до рівня даху. Основний об’єм храму – без вівтаря і пізніших прибудов – наближений до квадрата. Привертає увагу інтер’єр з чотирма високими колонами, на які спираються стрілчасті арки та склепіння з готичними нервюрами. До XVIII століття фасади мали відкриту цегельну кладку. Незважаючи на це, архітектура собору у Львові в головних своїх частинах витримана у єдиному стилі.
Готика у чистих формах проявляється у екстер’єрі вівтарної частини собору. Восьмигранні апсиди (півкруглі виступи у будівлі), могутні зовнішні контрфорси (опора для несучої стіни, вертикальний або діагональний виступ у зовнішній стіні) на всю висоту собору у Львові, вузькі й високі вікна, стрімко спрямовані вгору, стрункі пучкові колони, на які спираються стрілчасті арки та склепіння з готичними нервюрами (ребро склепіння), – усе це справляє враження величного простору.
Суттєві корективи і доповнення внесено в XVI столітті. Після пожежі у Львові 1527 року обвалилися хори, втрачена вежа, яка стояла над ними. Собор відновлювали архітектори і будівельники ренесансної епохи у Львові. Костел і цвинтра навколо нього в XVI – XVII століттях стали місцем спорудження численних каплиць, усипалень, нагробків міщан та шляхти. Магнати, багаті купці у Львові вважали своїм обов’язком побудувати каплицю-усипальню у костелі або біля нього. Площа перед собором до середини XVIII століття служила цвинтарем, місцем поховання знаті. У 1775 році  поховання у центрі Львова заборонили, а всі каплиці, склепи і нагробки були розібрані і знесені. Залишилася лише одна  каплиця Боїмів. Стіни храму з двоколірної цегли під час реконструкції затиньковано, і собор втратив свою первісну мальовничість.
Замість скромної дзвіниці у Львові побудовано 64-метрову вежу, увінчану за проектом реставрації 1760-1778 років шолом у стилі рококо. Готичні фронтони (трикутні зазвичай завершення фасаду будівлі) та шатрове завершення вежі замінено на відповідні елементи з криволінійним бароковим обрисом, поряд з апсидою прибудовано двоповерхові об’єми службових приміщень, на західному фасаді влаштовано новий вхід із трьома тамбурами (простір між дверима у будівлях для захисту від холоду).
Наприкінці ХІХ століття були вжиті заходи, спрямовані на повернення Катедральному соборові Успіння Матері Божої у Львові готичного характеру. На стилізований готичний орнамент у вівтарній частині замінено цінний художній розпис Станіслава Строїнського, у вікна вставлені вітражі за ескізами Яна Матейка. Під час реставрації в 1905-1950 роках на південному та північному фасадах відкриті готичні портали входів.
У храмі зберігся помітний твір ренесансної архітектури: каплиця патриціанської сім’ї Камп’янів. Заклав її Камп’ян-кріпак, який став доктором медицини, а завершив 1619 року його син. Мистецькі роботи виконані під керівництвом вроцлавського різьбяра Яна Пфістера.
У Львові протягом майже 45 років тоталітарного режиму латинські храми були закриті. Був чинним парафіяльний храм Успіння Пресвятої Матері Божої.

Оглянути Катедральний собор Успіння Матері Божої Ви зможете під час екскурсій “Середньовічний Львів“, “Сім чудес Львова” або “Храми Львова” .

comments powered by HyperComments