ClickCease
Запрошуємо на авторські екскурсії Львовом!!! Будемо раді Вас чути за номером +380676742426. До зустрічі!

Пам’ятник винахідникам гасової лампи

hasowa-lampa

Екскурсії по Львову. Памятники.

Зі Львовом пов’язано багато неймовірних історій. Однією з них є винайдення першої у світі гасової лампи, або ще – “віденської” лампи, або ж по-простому – “керосинки”. Саме у нашому місті, за літописом – у 1853 році, молоді аптекарі-винахідники, за походженням чех Ян Зег та вірменин Ігнатій Лукасевич винайшли освітлювальний пристрій – так-звану ґнотову лампу, яка працювала за схемою згоряння гасу та ґноту (шнура-провідника), який був просякнутий гасом (нафтою, яка при згорянні вивільняла гас). Цю подію ознаменували не лише писемними згадками у історичних анналах, але й увіковічнили монументально 2009 року – поставили оригінальний пам’ятник двом винахідникам біля входу в однойменне кафе-музей “Гасова лямпа”, що на вулиці Вірменській, 21. Невеличкий сюжетний пам’ятник галичанам-новаторам виконав, з допомогою місцевого дизайнера Михайла Москаля, відомий львівський скульптор Володимир Цісик на корпоративне замовлення ресторанного холдингу “ФЕСТ”, якому й належать більшість тематичних кафе Львова.
Перше, що Ви бачите – це незворушного бронзового чоловіка в гарному вбранні, який сидить за столиком з невеликою гасовою лампою, ніби очікуючи когось. По іншу сторону стола – вільний стілець, на якому гравірованим шрифтом виписана історія створення гасової лампи. Та туристів, зазвичай, мало цікавить розпис стільця: більшість просто сідають поруч і фотографуються з монументальним сусідом – він же один з батьків освітлювального дива, Ян Зег. Та знаючи історію цього винаходу, або, прочитавши її на стільці, починаєш задумуватись, чому немає іншого новатора, товариша Яна Зега – Ігнатія Лукасевича. Та не тут то було – піднявши голову, Ви побачите, що над Вами, з вікна третього поверху виглядає статечний бронзовий чоловік, ніби махає рукою – це ж і є Ігнатій Лукасевич. Пам’ятник вмонтовано в кам’яну стіну будівлі перед невеликим вікном – півницею, що створює ефект звичайних львівських посиденьок у австрійському будинку-кав’ярні з видом на вулицю.
Продовження історії галицьких винахідників Ви знайдете у самому кафе-музеї “Гасова лямпа” (назва адаптована до галицького говору). Тут міститься понад 200 експонатів гасових ламп, які різняться між собою величиною, механізмом видачі світла і роком створення. Деякі з них – це оригінали з приватних колекцій, які є єдиними у своєму роді і мають антикварну музейну цінність. До слова, ресторація-музей “Гасова лямпа” зберігає найбільшу в Україні колекцію гасових ламп, кожна з яких має якусь свою, неподібну до іншої, історію. Ці історії, всі до однієї, знає вмілий працівник ресторації, хост-менеджер, а заодно і світлознавець (чи радше – лампознавець) – сучасний Ігнатій Лукасевич, який по темному коридору з лампою-ліхтарем в руках супроводжує кожного гостя всередину будинку, по дорозі розказує цікаві історії про своїх славетних попередників і пропонує купити й собі таку гасову лампу чи інший тематичний сувенір на згадку. До речі, найбільшу гасову лампу Ви зможете побачити на третьому поверсі кафе – старовинна, заввишки майже в1 метр, лампа прикрашає один із закутків ресторанчика.

Цікаво знати, що:
Першовинахідники гасової лампи – Ян Зег та Ігнатій Лукасевич першочергово намагалися винайти з нафти… горілку! Таким було завдання для молодих і здібних львівських фармацевтів від господаря аптеки “Під золотою зіркою”, в якій вони трудилися. Та замість того, аби отримати першосортну оковиту, винайшли гас, який вивільняла нафта при спалюванні. Згодом аптекарі замовили у львівського бляхаря Адама Братковського зробити пробну лампу, в герметичний роз’єм якої налили нафти і помістили ґніт, запалили – і лампа почала давати світло. Отож замовний проект провалився, але тоді ж народився перший праобраз штучного освітлення приміщень.
1854 року Ігнатій Лукасевич, який мав неабияку жилку підприємництва, вирішив подвоїти результат своєї винахідливості – відкрив в с. Полянка (Львівщина) першу в Європі нафтову свердловину. Тоді бізнесмена нафтовим магнатом було назвати важко, адже подібна справа на континенті ще не була достоту апробована, а про її реальний зиск дізналися лише через чверть століття. Мало хто знає, що нафтовий бізнес як такий, має свої витоки з трьох локацій – США, Баку та… України (Прикарпаття).
Львівський пам’ятник першовинахідникам гасової лампи, як виявляється, був не першим у своєму роді… Ще 1878 року наші побратими-поляки на знак вдячності підприємцю-нафтівнику Ігнатію Лукасевичу зробили пам’ятну медаль з надписом: “Творцю нафтової промисловості, 1878. У 25-ту річницю промисловості”. Та й це ще не все! В розквіт своєї підприємницької діяльності, Лукасевич, який не страждав на зайву скромність і зрозумів доленосність своєї роботи, – 1854 року поставив собі (!) пам’ятник-обеліск в Бубрці, на якому красувалася монументальна табличка зі словами: “Для увіковічення в пам’яті створеного промислу скельної оливи у Бубрці в році 1854. Ігнаци Лукасєвич”. Згодом містяни звели там і музей в його честь.

Побачити пам’ятник та дізнатись цікаву інформацію Ви можете під час екскурсії “Середньовічний Львів“.

comments powered by HyperComments