ClickCease
Запрошуємо на авторські екскурсії Львовом!!! Будемо раді Вас чути за номером +380676742426. До зустрічі!

Стрийський парк

вел3

Екскурсії по Львову. Парки.

Податися від спеки чи галасливого міського люду, віднайти спокій чи просто подихати свіжим повітрям, заховатися під зелені крони дерев і пройтися шляхом чималих історичних подій Львова-австрійського можна тільки у Стрийському парку, парку-героєві міста. Саме Стрийський парк може похвалитися не тільки своїм різноманіттям дерев та інших садових насаджень, але й прямим стосунком до історії Львова-електричного, Львова-торгівельного, Львова-мистецького.
Ідея створення нового міського парку виношувалася ретельно і сумлінно з дворічною плановою підготовкою амбітним австрійським інженером з парко- і садобудування Арнольдом Рьорінгом. Місце під нову міську оазу вибрали на території колишнього кладовища, яке мало назву Стрийське кладовище. Його закрили у 1833 році, а вже 1879 на цьому місці виросли молоді паркові саджанці, а це – 4000 рідкісних і дорогих на той час дерев: це і червоний дуб, і тюльпанове дерево, і дерево-гінкго, і червонолистий бук, і ще сотні вишуканих порід дерев та паркових кущів.
стрийський-парк-3Коли дерева підросли, парку, за тодішньою парковою модою, міська влада вирішила подарувати головну скульптуру – нею став пам’ятник найзавзятішому провіднику польського повстання під проводом Тадеуша Костюшка – Яну Кілінському, відкритий у 1894 році. Й в офіційних документах паркову зону найменували парком імені Кілінського. Та стара назва місцини була куди перевіреніша часом, і без зайвих забобонів парку присвоїли народну назву – Стрийський парк.
стрийський-парк1Займаючи площу у майже 30 Га, парк був лише на половину засаджений деревами. А тому велика ділянка теперішнього Стрийського парку просто пустувала. Та міська рада вирішила проблему незадіяної площі не лише креативно, але й економічно вигідно для міста. Саме там у тому-ж 1894 році була відкрита знаменита у тодішній Європі мистецька Крайова виставка. А щоб гостям і жителям Львова було комфортно добиратися до неї – запустили електричний трамвай (перший в Європі), який курсував вузькоколійкою із залізничного вокзалу аж до Стрийського парку. Тепер ця колія використовується лишень для дитячих атракцій та навчань, а в народі, через вузенькі трамвайні рейси, отримала аналогічну назву – Дитяча колія.
стрийський-парк2Вже з 1922 року і аж до воєнного періоду у парку щоосені діяла ярмаркова виставка під назвою “Східні торги”, яка збирала не тільки закордонних купців, поціновувачів різних ремесел, але й всю європейську еліту: скульпторів, письменників, можновладців. Аби торги розвивалися, до парку підвели ще кілька колійних променів, по яких трамваї могли перевозити не тільки люд, але й багажі зі всіляким крамом. А вже у 1930 роках в парку побудували ще одне ноу-хау – радійну вежу.
стрийський-парк5У радянський період парк вирішили обгородити. Так у 1952 році навкруги Стрийського парку виросла чавунна огорожа, а головний вхід прикрасила металева арка корінфського ордену (одна з п’яти класичних конструктивних архітектурних систем-орденів Римського періоду). Проект арки був розроблений відомим на той час радянським архітектором Генріхом Швецьким-Вінецьким. Саме в ті часи площу парку розширили до теперішніх меж (понад 52 Га), озеленивши її новими видами дерев та кущів.
стрийський-парк4В такому вигляді парк проіснував до 2008 року, коли у верхній парковій частині було відкрито перший в Україні скейт-парк. А вже з 2009 року там розпочали реконструкційні роботи: поміняли освітлення і перемостили доріжки. Зараз оновлений парк налічує понад 200 видів паркових рослин, а серце парку прикрашає колоритний ставок, в якому плавають горді птиці-лебеді. Сучасність внесла у парк теж свої корективи – відтепер там розміщені декілька ресторанів, кінопалац “Львів”, одна з міських бібліотек, головний корпус Львівської академії дизайну та спорткомплекс Львівської Політехніки.

Відвідати парк та дізнатись цікаву інформацію Ви можете під час вело-екскурсії “Зелена мапа Львова”. 

comments powered by HyperComments