ClickCease
Запрошуємо на авторські екскурсії Львовом!!! Будемо раді Вас чути за номером +380676742426. До зустрічі!

Шевченківський гай

велосипедна3Екскурсії по Львову. Парки.

Незабутніми стануть екскурсії по Львову влітку у приміську чи зелену зону. Зеленими легенями Львова часто називають його передміську зону – Брюховичі, які весною потопають у буйному цвіті садів та зеленяться своїм листом. Але й у самому місті можна гарно відпочити на свіжому повітрі: паркова зона міста Лева займає майже 30% його території. Чи не одним з наймальовничіших парків не лише галицької столиці, а й, мабуть, всієї України, є етно-парк “Шевченківський гай”, що розмістився у Личаківському районі міста, поруч з парками “Знесіння” та “Високий Замок”. Етнографічний парк, або ж – скансен (музей під відкритим небом) є діючим музеєм української народної архітектури та побуту, в якому знайшли собі прихисток старі-престарі мальовничі хатинки, церкви та колишні садиби, а поміж них – ростуть дерева, кущі та дзвінко щебечуть у будь-яку пору року птахи. Справжнісінький колоритний український рай!
шевченківський-гай2“Шевченківський гай”, що займає територію близько 84 Га, вміщує в собі надбання кількох культурних осередків України, за якими доглядають не лише працівники музейного парку, міська громада, але й пильно стежать за збереженням української автентичності міжнародні охоронні організації, серед яких і ЮНЕСКО. Територія парку, яка зараз належить громадськості Львова, ще кілька століть тому мала статус цісарських угідь, на яких мав право перебувати лише сам австрійській цісар Франц Йозеф Перший зі своєю свитою. Кайзервальд, саме так ще досі називають місцину, де зараз розташувався парк…
шевченківський-гай5Назва Кайзервальд, що в перекладі з німецької означає “цісарський ліс” (“кайзерівський ліс”), прищепилася до території від часів Австро-Угорської Імперії. Цісар Франц Йозеф Перший, який вперше завітав на західноукраїнські землі, сподобав собі це місце. А згодом, вдруге приїхавши сюди, дав постанову надати цим угіддям статусу цісарських земель. Вже невдовзі серед зеленолистого оазису була встановлена скульптура цісаря як подяка за такі великі привілегії для галицької території. До 18 ст. парк перебував на утриманні заможної львівської сім’ї Алембеків, яка й розпорядилася встановити монумент австрійському цісарю. Відтак за територією закріпилася назва Алембеківщина або Алембеківська Пасіка. Згодом територія парку перейшла до рук німців Лонгшамп де Бер’є. Так з’явилася ще одна назва – Лоншанівка. Невдовзі на деякий час про парк забули, а вже 1908 року його знову взялися оновлювати під територію лунапарку. Відтак до 1914 року на сучасній території “Шевченківського гаю” діяв найбільший у всій Україні на той час атракціонний парк з дешевими забігайлівками (кнайпами) та вишуканими ресторанами. Тому навіть найбідніший мешканець Львова ніколи не минав по маршруту з роботи додому паркову забаву.
шевченківський-гай-4Вже на початку 60-х років 20 ст. місцева влада вирішила цільово використати територію Кайзервальду на благо громаді – спорудити ландшафтний парк, музей народної архітектури, декілька спортивних майданчиків та розважальних закладів. Але проект залишився існувати тільки на папері. Але вже 1971 року, за підтримки львіського науковця Іларіона Свєнцінського, задуми таки були втілені, щоправда – наполовину, у скансені “Шевченківський гай”.
шевченківський-гай1Першим історичним архітектурним об’єктом, який потрапив на територію етно-парку, стала дерев’яна церква Св. Миколая із села Кривки (1761 року спорудження), що на Львівщині. Саме її у 20 роках минулого століття планували розібрати на друзки, але громада селища відстояла право на життя сакральної будівлі, заручилася допомогою мистецтвознавця Михайла Драгана і перенесла її у “Шевченківський гай”. Врятований бойківський архітектурний спадок став першим кроком до здійснення неймовірного задуму – створити живий етно-ансамбль старих будівель в одному місці. Вже невдовзі при міській раді Львова запрацював комітет народного будівництва, який почав вишуковувати такі перлини давньої архітектури і перевозити їх до “Шевченківького гаю”.
шевченківський-гай2Зараз музей народної архітектури та побуту “Шевченківський гай” – це зібрання найцінніших архітектурних об’єктів українського старожитництва, колекція якого становить 124 пам’ятки архітектури. Вони розміщені у кількох етнографічних зонах парку: “Лемківщина”, “Бойківщина”, “Гуцульщина”, “Буковина”, “Поділля” та “Львівщина”. У кожному такому етно-регіоні відреконструюване міні-село, в якому є 15-20 архітектуриних об’єктів та близько 3 тисяч предметів побуту та ужиткового промислу наших пращурів. Крім стровинних хатинок, миловидних дерев’яних церков у етно-парку є ще досі діюча кузня, школа, лісопильня, сукновальня, водяний млин та вітряк. шевченківський-гай4Також “Шевченківський гай” є місцем проведення регіональних та міжнаціональних народних забав, таких як: “Свято Хліба”, “Великодня Гаївка”, “Різдвяна Звізда”, “Зелені свята”, фестивалів “Етновир” та “Співоче поле”, “Свято Меду” та “Ярмарок Ремесел”, а ще – є беззаперчним “лідером” святкувань народних весіль, заручин, хрестин… Одним словом – колиска української самобутності!

Каталог Екскурсії по Львову ціна >>>

Відвідати парк та дізнатись цікаву інформацію Ви можете під час екскурсій “Шевченківський гай” та  “Зелена мапа Львова”(вело-екскурсія). 

comments powered by HyperComments
0 0 votes
Article Rating
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments