ClickCease
Запрошуємо на авторські екскурсії Львовом!!! Будемо раді Вас чути за номером +380676742426. До зустрічі!

Історія львівського трамваю: від кінного до електрич...

Історія львівського трамваю: від кінного до електричного

Знаєте про що найбільше жартують у Львові? Про львівський дощ і львівський трамвай. Кажуть, що першу львівську зливу привіз трамвай далекого 1880 року. І від того часу нічого не змінилося: у Львові завжди йдуть дощі і торохкотять старі трамваї. І ми не можемо не погодитися! Адже ніщо так вдало не описує Львів, як його примхлива погода і колоритні «рогаті» трамваї.

Як поїхав кінний трамвай у Львові?

Перший львівський трамвай прокотився вуличками міста 3 травня 1880 року. А рік перед тим – у Львові проклали для нього рейки: масивні дубові колії, які були оббиті бляхою. Скільки ж часу і клопіткої роботи пішло на запуск цього диво-трамваю! Як мали тішитися львів’яни!

трамваї у Львові, історія трамваю Львів, екскурсії Львів

Та ба, фурору не сталося: львів’янам трамвай не сподобався. Його навіть закидали яйцями і гнилими помідорами… Бо ж чому цей «гуркітливий чорт» робить стільки шуму в місті?
Більше того, перший львівський трамвай тягали коні. Здавалось би як зручно, але запахи і кінський навіз  були не зовсім до вподоби для елегантного львівського паньства. Коротше кажучи, тяжко звикало місто Лева до нової транспортної послуги. Та попри цей факт, за перший рік роботи кінного трамваю його послугою скористалося більше 1,5 млн пасажирів! Спочатку не всюди можна було дістатися на львівському кінному трамваї. Перший його маршрут мав лише одну лінію: початок брав від залізничного вокзалу Львова, йшов через сучасний проспект Свободи, і закінчувався площею Митною. Згодом, 1881-го проклали ще одну дистанцію: залізничний вокзал – Підзамче. А наприкінці 1889 року у Львові вже було 6 трамвайних маршрутів.
Де ж відпочивали коні? Перше трамвайне депо кінного громадського транспорту Львова знаходилося на теперішній вулиці Ярослава Мудрого. Там стояли так-звані «відстійники», де міняли кінні упряжі, годували «львівських шкап» та доглядали за тваринами.

трамваї у Львові, історія трамваю Львів, екскурсії Львів

Одна упряж коней (2 пари – влітку, і 4 – зимою) могла пройти 4 кола маршруту. Опісля – коней змінювали. Якщо пасажиропотік був дуже великим, то коні могли відпочивати вже після другої «ходки». І таким чином Львів катався аж до 1908 року. Перші львівські трамваї, які тягали коні, були вироблені у австрійському місті Граці. Це були вагони темно-коричневого кольору з червоним обрамленням. Посередині трамваю гордо писало: «Львівський трамвай». Зараз Ви можете побачити такий старенький трамвай лише у музейній експозиції Львівського Депо під час днів відкритих дверей.

Чи запрацював львівський паровий трамвай?

Згодом Львову запропонували замінити кінний трамвай на більш сучасний – паровий трамвай. До таких змін підштовхувала місто майбутня Крайова Виставка, яка мала пройти у Львівському Стрийському парку 1894 року. Галицька виставка крайова – це був серйозний міжнародний торгівельний захід. Тут виставляли свій товар відомі підприємці зі Львова та регіону. А подивитися на галицький крам з’їжджалися покупці зі всієї Європи. Відтак, аби не «впасти лицем в багнюку» і показати, що Львів – то є сучасне місто, яке рухається в ногу з технічним прогресом, було запропоновано запустити паровий трамвай.
Перший львівський паровий трамвай мав возити шанованих підприємців і відвідувачів Крайової виставки з залізничного вокзалу до Стрийського парку. І вже наприкінці 1880-го року Львів розглядав декілька реальних проектів міського парового трамваю.
Та не сталося, як гадалося. Надто горбиста місцевість Львова, як виявилося, зовсім не підходить для того, аби по ній курсував громадський транспорт на паровій ході. Інженери оцінили ризики: якщо такий трамвай буде заповнений більше, ніж на 60%, то машина не витягне догори навіть кілька метрів. А диму і кіптяви від парового трамваю буде стільки, що вишукані костюми відвідувачів Виставки Крайової будуть геть чорними. А такої слави місто Лева не хотіло собі зажити!

Нехай живе львівський електричний трамвай! Галицька Крайова Виставка наближалася, а з міським транспортом ще досі мучилися львівські інженери. Та все ж питання вирішили: у Львові будуть курсувати електровагони!

трамваї у Львові, історія трамваю Львів, екскурсії Львів

Містобудівничі Львова 1893 року оголосили тендер  на проведення першої електричної трамвайної лінії у Львові. Відтак, за результатами міського конкурсу, за роботу взялася віденська фірма “Сіменс&Гальське”. Вона ж навесні 1894 року проклала перші маршрути і запустила по них електричні трамваї.
Перші електричні трамвайні вагони, які курсували Львовом, були дуже маленькими. Всередині в салоні такого трамваю могли розміститися 10-15 осіб на сидіннях, і стільки ж пасажирів – стоячи. Виготовлені вони були з міцної будівельної деревини, яку обшили металом.
Щасливою датою першого електричного трамваю є 31 травня 1894 року. Саме в цей день були запущені перші пробні маршрути. Їх шлях пролягав від залізничного вокзалу до виставкової площі у Стрийському парку. А курсував цей чудо-трамвай на електриці через такі львівські вулиці, як Чернівецька, Бандери, Коперника, Дорошенка, проспект Свободи, Князя Романа та Івана Франка.
Згодом, після першої дорожньо-транспортної пригоди, коли електричний трамвай зустрівся лоб в лоб з кінним трамваєм, влітку того ж 1894 року місто Лева вирішило надати превагу все ж таки для електричного трамваю. І хоч як протестували водії-вагоновози кінного трамваю, та до 1908 року їм таки довелося змінити професію. Адже відтоді з послугами кінного перевезення місто розпрощалося.

Що цікаво, коли у Львові запрацював перший кінний трамвай, найпрестижніша професія, про яку міг тільки мріяти кожен львів’янин, була – вагоновоз (водій кінного трамваю). Вагоновози того часу отримували пристойну заробітну плату. Їхня праця оцінювалася не менше, ніж викладання професора у ВИШі. Тому й не дивно, що кожна молода панянка зі Львова мріяла вийти заміж скорше за водія трамваю, ніж за науковця чи викладача.

Більше цікавих та захоплюючих фактів про Львівський трамвай Ви можете дізнатися на нашій авторській екскурсії «Справжній Львівський Трамвай».

Телефон для бронювання екскурсії: +380676742426.

comments powered by HyperComments
0 0 votes
Article Rating
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments