ClickCease
Запрошуємо на авторські екскурсії Львовом!!! Будемо раді Вас чути за номером +380676742426. До зустрічі!

Парк “Знесіння”

парк-знесіння1

Екскурсії по Львову. Парки.

Яким би тісним, гамірним і урбанізованим Львів не здавався, та все-ж місто озеленене чи не найбільше в Україні. Регіональний ландшафтний парк “Знесіння” – прямий тому доказ. Займаючи загальну площу у понад 785 Га, парк вміщує в собі природно-історичний комплекс давніх поселень Знесіння та Кривчиці, і розташований на місці колишньої австрійської цісарської місцевості під назвою Кайзервальд. Тепер – це територія Личаківського району міста.
Парк “Знесіння” – це історичний симбіоз архітектурних та ландшафтних надбань Львова: це і окрема паркова охоронна зона, це і визначні місця історичного значення, і архітектурні пам’ятки, і культурно-релігійний осередок (церкви, монастирі), заклади освіти, інженерні споруди і промислові об’єкти. На території парку також розміщений “Шевченківський гай” – музей народної архітектури та побуту під відкритим небом. Тому на звичайну прогулянку парком може не вистачити і дня, адже податися – є куди.
парк-знесіння4Парк “Знесіння” має давню і непереривну визначну історію. Землі, які зараз входять до його складу, колись були королівськими, а за Австро-Угорщини мали статус цісарських угідь. Багато істориків, серед яких Іван Вагилевич та Ісидор Шараневич, вважали територію парку першопоселенням, зачинателем Львова, і, що саме тут король Данило Галицький заклав перші камені свого міста. Та й зараз у львів’ян можна почути: “Львів народився у Знесінні”. (Маючи на увазі галицький жарт про те, що всі діти міста Лева зачинаються і по сьогоднішній день саме тут.) Сучасна територія парку “Знесіння” – це ансамбль пам’яток доцивілізаційних епох, епох геологічних, знахідки яких збереглися у Львові і до нашого часу.
парк-знесіння3Ще у IV–II століттях до Р. Х. на місці, де зараз Знесіння заповнене кількома парковими зонами, поселеннями та іншими природоохоронними об’єктами, розташовувалося Світовидове поле – дохристиянське урочище, яке по сьогодні зберегло у собі енергетику тих перших поселень, які освоювали недоторкану природу сучасного Знесіння. Давньослов’янські язичницькі капища, історичним доказом яких є археологічні знахідки, продовжують манити сюди чимало туристів, які сповідують культ неоязичництва. Тому територія сучасного Знесіння для таких людей є священним місцем. Завдяки археологічним розкопкам вдалося віднайти багатий фактичний матеріал про історію цього місця: збережені до нашого часу черепашки молюсків, закам’янілі види давно зниклої лісової та степової природи, які нашарувалися глибоко під грунтом впродовж кільканадцяти геологічних епох.
парк-знесіння2Сам парк “Знесіння” є відносно молодими: заснований 1991 року громадською ініціативою Львова. Назву свою отримав, як історична територія Знесіння, в честь приміського поселення – села Знесіння. Як свідчать історичні документи, селище Знесіння (від назви церкви – Святовознесенська церква) – було королівськими угіддями: про це вказують перші писемні згадки з міських аналів 1469 р. (королівський чоловік Василь “homo regalis” вступив на теритолрію Знесіння) і 1500 р. (згадується про жалобу за робітником Сенько “hominis regalis deVnyeszyenye”). Ця королівська територія, як запевняють історики, була найбагатшою землею всього Галицько-Волинського князівства. Селяни тут жили заможно і мали можливість віддавати своїх дітей на безкоштовну освіту. Територія села Знесіння також відома тим, що тут у жовтні 1648 року козацький стрій під керуванням Максима Кривоноса штурмував Високий Замок. Зараз, прогулюючись парком, можна подивитися на “наслідки” цього штурму: залишені вибоїни від куль в камінні фортових стін. Згодом село ровивалося як культурний осередок: відкривалися школи, створювалися організації та зводилися церкви та монастирі. Знесіння також відоме тим, що наприкінці 17 ст. з місцевих каменеломень було вивезено понад 800 возів каменю, з якого постали Успенська церква, ставропігійська друкарня і монастир Св. Онуфрія у Львові. А у 1914 році тут вперше виступали з показовими боями Українські Січові Стрільці, а вже 1918 року на цій знаковій території вони полягли разом з вояками УГА в бою проти польських формувань. Навіть дотепер на Знесінському цвинтарі збереглася єдина не зруйнована братська могила УСС-УГА. Вже у 1939 році село Знесіння отримало статус міста, бо ввійшло до міської території Львова. А згодом – розділило свою назву і з парком.
Зараз у парку “Знесіння” можна побачити усі відбитки його тривалої, безперервної історії: поодинокі рідкісні дерева та кущі, оголені пісковики та вапняки, на яких видніються рештки морського доісторичного життя; струмки Глибокий і Кривчицький, потік Хомець, що разом є живим доказом безперервності існування і самої підземної міської річки Полтви, адже є її притоками; вкриті густим лісом пагорби та долини, відпочинком у яких насолоджувався сам автрійський цісар Франц Йозеф Перший. А ще територія парку – це домівка малих лісових тварин, серед яких, що скаже вам кожен тутешній, водяться дикі вепри… Можливо, сходимо, подивимось?..

Відвідати парк та дізнатись цікаву інформацію Ви можете під час вело-екскурсії “Зелена мапа Львова”. 

comments powered by HyperComments
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Оксана

Парк вражає. Дуже рекомендую. Багато мешканців міста там ніколи не бували.