ClickCease
Запрошуємо на авторські екскурсії Львовом!!! Будемо раді Вас чути за номером +380676742426. До зустрічі!

Любов і закон: Як у Львові карали за зради.

Всі чули фразу, що Львів – це є місто кохання? Мабуть, що сотню разів… Бо й справді, Львів – це місто, в якому хочеться, відвідувати екскурсії,  закохуватися, дарувати любов, проводити романтичні вечора, обійматися на лавочках, милуватися заходом сонця з Високого Замку, гуляти нічним містом за руки по трамвайних коліях… І зараз у Вас ніхто не запитає, якого Ви статусу чи віросповідання, скільки Вам років і де Ви живете… Зараз, сучасний Львів – це вільне місто для вільних людей! А от Середньовічне місто Лева було не настільки доброзичливе до закоханих пар – будь-який вияв на публіці своїх почуттів неодружених людей карався законом. Чому Середньовічний львівський статут вважав кохання за злочин, і які покарання чекали «спійманих на гарячому голубків» – читайте продовження у нашому матеріалі.
Екскурсії по львову, ціна Середньовічний Львів, як і інше європейське місто того часу, славився своєю консервативністю поглядів. Навіть таке святе почуття, як кохання, підпадало під закон. Якщо закохані були неодружені, належали до різних релігійних общин, займали різний соціальний статус, зраджували своїм законним половинам тощо – їх очікував суд або ж, навіть, громадська розправа з певним переліком покарань: удари батогом, ув’язнення, моріння гододом, різноманітні катування, ба й навіть – страта або привселюдне спалювання. Всі дії щодо «незаконних коханців» регулювало Магдебурське право, що діяло у Львові в період 1356 – 1786 років. Вершив трибунал над «статевими злочинцями» міський війт, розслідування вели – райці. Всі присуджені кари проводилися публічно, на які сходилися, як на циркову виставу, всі спраглі до видовищ львів’яни.
За Магдебурзьким правом так само дозволялося покарати свою дружину на власний розсуд, якщо чоловік заставав її з коханцем. Останнього могла очікувати навіть дуже сумна участь: ласого до чужих жінок чоловіка дозволялося поранити або навіть і вбити. Якщо ж коханцю вдавалося таки втекти, то він, за бажанням, міг подати позов до суду з приводу замаху на вбивство. Так само у Львові не дозволялися подвійні шлюби – за такий злочин каралося відрубуванням голови.
Екскурсії по львову, ціна Що ж до реально зафіксованих випадків незаконних любощів у Львові, то тут варто згадати судову подію 1407 року, коли на нічному шпацері було «застукано на гарячому» панну Кухнову із роду Домагаличів з юним коханцем Дзєвошем. Внаслідок, юнак подав на жінку в суд за обман і вимагав солідну моральну компенсацію. Згодом зашуміла історія 1623 року: львів’янка Агнєшка Клімунт та місцевий аптекар Ланг за спільною змовою отруїли чоловіка Агнєшки, за що й поплатилися головами. А ще у 1687 році одна львівська панна замовила вбивство свого благовірного, але секрет попав в ненадійне коло, і злі язики донесли справу до війта. Жінку привселюдно стратили на площі Ринок.
Гучною стала також історія кохання вірменина Івашка та католички Софії. Архіви гласять, що події розвивалися 1518 року, коли стосунки людей різних конфесій були суворо заборонені у Львові. Навіть незважаючи на те, що Івашко був самотнім вдівцем, а Софія незаміжньою жінкою, закоханих все одно не пощадили: засуджених прив’язали одне до одного спинами, посадили на віз, провезли через весь центр Львова, аби висміяти їхню любов, а потім спалили на багатті…
Екскурсії по львову, ціна У 1622 році з львівських хронік згадується про ще одну Софію, яка відпровадила свого чоловіка до війська, а тим часом вдома приймала коханця. Коли ж чоловік вернувся до дому, то Софія, з допомогою матері, влаштувала благовірному розкішну вечерю з нагоди повернення, а коли втомлений вояка заснув – Софія задушила його подушкою. Покарання слідувало неминуче – маму злочинниці зловили і відрубали голову, Софії ж вдалося таємно втекти.
Ще однин, не менш цікавий випадок, стався у 1629 році у місті Буськ, що на Львівщині. Львівський шляхтич Якуб Жолчинський приїхав до Буська і викрав з однієї родини 12-літню дівчину, аби одружитися на ній. Розлючені родичі дівчини наздогнали крадія перед Львовом і зробили розправу на місці: повбивали шаблями і пістолями всіх зловмисників, які брали участь у викраденні. Про лють і кровожерливість цієї розправи ще довгий час перешіптувався Львів… Подібна історія сталася і в 1639 році з шляхтичом Кшиштофом Жоравінським і дочкою міського судового писаря Яна Зеленеського, Анною. Під час сімейного походу на родинну пасіку молоду Анну викрав пан Жоравінський. Скарга на шляхтича попала до суду, але все закінчилося мирно.
Також Магдебурське право карало невірних чоловіків та чоловіків, які фізично знущалися над своїми дружинами. Будь-яка львівська пані могла прийти до міського війта і залишити скаргу на свого чоловіка. Якщо обвинувачення з приводу зради чи побиття були доведені, благовірного карали ударами батогом, ув’язненням чи штрафом в міську казну. Відтак міщанин Христофор Домбровський у 1634 році поплатився за побої позбавленням волі і шрафом у розмірі 100 злотих. А 1695 року Яцко Кулявчин, ще один львів’янин, отримав аж 200 ударів нагайкою на сходах перед Низьким Замком за те, що підняв руку на свою дружину.
Ще однією з одіозних любовних драм, яку довели до суду, є історія подружньої пари з Перемишля. Львівський архів розповідає, що в сім’ї Цєцішовських 1629 року прогримів перший скандал, коли обурена черговою сваркою дружина, пані Феліціяна, зібрала слуг, спакувала валізи та покинула свого чоловіка, поїхавши до Львова. Пан Пьотр, так звали благовірного, вирішив висловити свою образу на дружину нетрадиційним способом – почав видавати у Львові висміювальні памфлети в її адресу. Та й цих дій чоловікові, як виявилося, було замало: Пьотр зібрав ціле «військо» зі слуг у розмірі 100 осіб і рушив штурмом на будинок Феліціяни. Стрілянина і бійка була нечувана! Вкінці-кінців одіозну пару таки розлучили, але й це не втихомирило розбурханих почуттів подружжя. Пані Цєцішовька продовжувала провокувати колишнього чоловіка аж до 1640 року. Внаслідок, Пьотр не витримав – і подав до львівського суду зиск на впровадження смертної кари для Феліціяни. Жінці нічого не залишилось, як сховатися в монастир, аби вберегти своє життя від летальної долі.
Екскурсії по львову, ціна Про всі львівські любовні перепитії поза законом є історична згадка – стовп ганьби, де виконувалися всі публічні покарання «злочинців у коханні» з 1425 року. Він стояв посеред площі Ринок: дерев’яний, а згодом і кам’яний, до якого прив’язували «порушника» і висміювали перед людьми. Зараз цей стовп знаходиться в Італійському дворику.
Більше про львівських коханців в законі Ви зможете дізнатися на наших екскурсіях… Дивіться детальніше Каталог Львів екскурсії ціна

comments powered by HyperComments
0 0 votes
Article Rating
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments