ClickCease
Запрошуємо на авторські екскурсії Львовом!!! Будемо раді Вас чути за номером +380676742426. До зустрічі!

Що у Львові зробили вперше в Україні…

Мало-хто знає, але багато світових і українських ноу-хау народилися саме у Львові. Зізнайтесь про це на екскурсії по Львову.  Тут жили і працювали видатні вчені та громадські діячі, нові ідеї яких втілювалися у життя у старих львівських підвалах, в парках, на дахах… Багато творчих експериментів залишилося поза історією, проте – більшість з них були визнані, апробовані і пристосовані не лише у Львові, але й в Україні. Відтак Львів створив собі ще одне ім’я – ім’я міста-новатора. Що ж у Львові появилося вперше? – Будемо дізнаватися разом!
парк франкаПерший громадський парк України знаходиться у Львові.
Парк ім. Івана Франка, котрий відомий ще за назвою Єзуїтський парк, це перший громадський парк в Україні. Понад 400 років тому на цьому місці розміщувалися приватні лани львівського багатія Яна Шольц-Вольфовича. Згодом заможний львів’янин подарував свої землі зятю – молодому італійцю Антоніо Массарі, який впорядкував угіддя під громадський сад і через деякий час передав його громаді Львова. Відтак сучасний парк ім. Івана Франка можна сміло назвати першим громадським парком не тільки в Україні, але й в Східній Європі.

книгаПерша надрукована книга в Україні – видана у Львові.
«Апостол» -так називається перша книга в Україні, яку видав далекого 1574 року Іван Федоров у Львові. Що цікаво, Іван Федоров робив спроби друку своєї книги спочатку в Росії у Москві, але редакційне духівництво сусідньої держави не підтримало починання першодрукаря. Таким чином Федоров приїхав до Львова, де власним коштом та коштом пожертв містян таки видав свого «Апостола» в рекордній на той час кількості примірників – 1200 книг. До сьогодні – їх збереглося близько сотні. Вони містяться у головних книгарнях та музеях України, Росії, Болгарії, Польщі та США.

Перша українська пошта – почала діяти у Львові.
Площа Ринок №2 – це будинок у Львові, який більше відомий під назвою Кам’яниця Бандінеллі, і знаменитий саме тим, що тут вперше в Україні почала діяти міська пошта. 1629 року італієць Роберто Бандінеллі запровадив новий для України бізнес – листування через поштову службу. Відтак всі львів’яни могли щосуботи отримувати і відправляти листи. Проте, така послуга коштувала не набагато дешевше, ніж приватний кур’єр. Адже на той час папір був надто дорогим задоволення і один тільки лист міг обходитися містянину як середня одноденна зарплата хорошого ремісника.

Перша пивоварня в Україні – появилася у Львові.
1715 рік значиться в архівах Львова – як рік відкриття першої в Україні пивоварні. І сталося це на Клепарові. Саме у цьому львівському районі було офіційно засновано першу броварню міста, та й країни загалом. Пиво варили монахи-єзуїти, які здобули право на ведення приватного бізнесу в межах Львова від графа Станіслава Потоцького. Саме він на початку 18 століття надав ченця такі привілегії і подарував для пивного стартапу територію. І пиво було настільки смачним та якісним, що розголос про нього розійшовся по цілій Європі.

Перший український університет – львівський.
Єзуїтська академія є першим вищим навчальним закладом України, що почала давати професійну освіту з 1661 року. А сталося це завдяки Гадяцькій угоді 1648 року, за умовами якої на території України мали побудувати два провідних православних університети, один з яких – мав розміщуватися у Львові. Оскільки монахи-єзуїти розуміли, що католикам там буде не місце, відразу ж «випросили» в польського короля Яна Казимира дозволу на перейменування своєї колегії на університет. Відтак, з 20 січня 1661 року у Львові почав діяти перший український ВИШ.

газетаПерша українська газета – зі Львова.
Першим друкованим ЗМІ в Україні є газета «Львівський Кур’єр» («Kurier Lwowski»), перший номер якої датується 1749 року, а місто випуску – Львів. Згодом, з 1776 року у Львові почала виходити газета-тижневик «Gаzette de Leopol», яка вважається першим регулярним українським виданням. А вже 1811 року Львів відзначився як місто, де почала видаватися найстаріша українська газета, яка існує і по сьогоднішній день – «Gazeta Lwowska». Та навіть і на цьому першість Львова не закінчилася: перше україномовне видання теж вийшло у Львові – 1848 рік, «Зоря Галицька».

У Львові вперше в Україні запустили в небо повітряну кулю.
У 1784 році у львівському небі можна було спостерігати велику повітряну кулю, яка працювала з допомогою автоматичного пальника. Цей пальник працював на рідкому пальному, яке, згоряючи, підігрівало повітря у у балоні і змушувало повітряну кулю підніматися угору. Нашу львівську повітряну кулю не набагато раніше випередили брати Монгольф’є, які всього лишень на 9 місяців раніше запустили свою кулю в небо. А «літала» вона завдяки соломі,яку спалювали під час польоту…

Дивіться детальніше Каталог Львів екскурсії ціна

Перший встановлений пам’ятник в Україні – поставили у Львові.
Пам’ятник польському гетьману Станіславу Яблонському, який встановили у Львові на початку 18 століття, є перший пам’ятником в Україні. Станіслав Яблонський був головним героєм битви з татарами 1695 року. Саме він очолював воєнний захист Львова від татарського нападу і прославився своєю доблестю та відданістю місту. Відтак, громада Львова встановила йому пам’ятник, і містився він на теперішньому проспекті Свободи. Саме звідси і пішла колишня назва проспекту – Гетьманські Вали. Згодом пам’ятник кілька разів демонтовували і встановлювали на інших місцях, аж до приходу Червоної Армії. З приходом «совєтів» у Львів – пам’ятник зник.

У Львові відбулися перші українські футбольний та хокейні матчі.
1894 рік – початок професійних футбольних ігор в Україні, які розпочалися з гри на львівському стадіоні Стрийського парку. Сталася ця спортивна подія 14 липня: грали команди Кракова і Львова. Перемога була за нашими – на 6-ій хвилині єдиного і переможного м’яча закотив у ворота львівський футболіст Володимир Хомицький. А вже у 1905 році – у Львові стартували вже перші українські командні хокейні ігри. До слова, на той час хокей на наших землях лише набував популярності, і був чи не наймолодшим видом спорту, який привезли нам з Америки.

Також Львів славиться першою в Україні залізницею, першою в світі гасовою лампою, першим побудованим готелем, першим в Європі запущеним трамваєм…Про всі ці львівські починання краще за нас Вам розкаже наший гід. Всі на екскурсію!

comments powered by HyperComments
0 0 votes
Article Rating
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments