Запрошуємо Вас на весняні тури в Закарпаття, на екскурсійні прогулянки в Ботанічний сад та цікаві дитячі квести по Львову!

Стрийський парк

вел3

Екскурсії по Львову. Парки.

Податися від спеки чи галасливого міського люду, віднайти спокій чи просто подихати свіжим повітрям, заховатися під зелені крони дерев і пройтися шляхом чималих історичних подій Львова-австрійського можна тільки у Стрийському парку, парку-героєві міста. Саме Стрийський парк може похвалитися не тільки своїм різноманіттям дерев та інших садових насаджень, але й прямим стосунком до історії Львова-електричного, Львова-торгівельного, Львова-мистецького.
Ідея створення нового міського парку виношувалася ретельно і сумлінно з дворічною плановою підготовкою амбітним австрійським інженером з парко- і садобудування Арнольдом Рьорінгом. Місце під нову міську оазу вибрали на території колишнього кладовища, яке мало назву Стрийське кладовище. Його закрили у 1833 році, а вже 1879 на цьому місці виросли молоді паркові саджанці, а це – 4000 рідкісних і дорогих на той час дерев: це і червоний дуб, і тюльпанове дерево, і дерево-гінкго, і червонолистий бук, і ще сотні вишуканих порід дерев та паркових кущів.
стрийський-парк-3Коли дерева підросли, парку, за тодішньою парковою модою, міська влада вирішила подарувати головну скульптуру – нею став пам’ятник найзавзятішому провіднику польського повстання під проводом Тадеуша Костюшка – Яну Кілінському, відкритий у 1894 році. Й в офіційних документах паркову зону найменували парком імені Кілінського. Та стара назва місцини була куди перевіреніша часом, і без зайвих забобонів парку присвоїли народну назву – Стрийський парк.
стрийський-парк1Займаючи площу у майже 30 Га, парк був лише на половину засаджений деревами. А тому велика ділянка теперішнього Стрийського парку просто пустувала. Та міська рада вирішила проблему незадіяної площі не лише креативно, але й економічно вигідно для міста. Саме там у тому-ж 1894 році була відкрита знаменита у тодішній Європі мистецька Крайова виставка. А щоб гостям і жителям Львова було комфортно добиратися до неї – запустили електричний трамвай (перший в Європі), який курсував вузькоколійкою із залізничного вокзалу аж до Стрийського парку. Тепер ця колія використовується лишень для дитячих атракцій та навчань, а в народі, через вузенькі трамвайні рейси, отримала аналогічну назву – Дитяча колія.
стрийський-парк2Вже з 1922 року і аж до воєнного періоду у парку щоосені діяла ярмаркова виставка під назвою “Східні торги”, яка збирала не тільки закордонних купців, поціновувачів різних ремесел, але й всю європейську еліту: скульпторів, письменників, можновладців. Аби торги розвивалися, до парку підвели ще кілька колійних променів, по яких трамваї могли перевозити не тільки люд, але й багажі зі всіляким крамом. А вже у 1930 роках в парку побудували ще одне ноу-хау – радійну вежу.
стрийський-парк5У радянський період парк вирішили обгородити. Так у 1952 році навкруги Стрийського парку виросла чавунна огорожа, а головний вхід прикрасила металева арка корінфського ордену (одна з п’яти класичних конструктивних архітектурних систем-орденів Римського періоду). Проект арки був розроблений відомим на той час радянським архітектором Генріхом Швецьким-Вінецьким. Саме в ті часи площу парку розширили до теперішніх меж (понад 52 Га), озеленивши її новими видами дерев та кущів.
стрийський-парк4В такому вигляді парк проіснував до 2008 року, коли у верхній парковій частині було відкрито перший в Україні скейт-парк. А вже з 2009 року там розпочали реконструкційні роботи: поміняли освітлення і перемостили доріжки. Зараз оновлений парк налічує понад 200 видів паркових рослин, а серце парку прикрашає колоритний ставок, в якому плавають горді птиці-лебеді. Сучасність внесла у парк теж свої корективи – відтепер там розміщені декілька ресторанів, кінопалац “Львів”, одна з міських бібліотек, головний корпус Львівської академії дизайну та спорткомплекс Львівської Політехніки.

Відвідати парк та дізнатись цікаву інформацію Ви можете під час вело-екскурсії “Зелена мапа Львова”. 

comments powered by HyperComments

Додати відгук