ClickCease
Запрошуємо на авторські екскурсії Львовом!!! Будемо раді Вас чути за номером +380676742426. До зустрічі!

Парк імені Івана Франка

вел4

Екскурсії по Львову. Парки.

В самому серці Львова, посеред вузеньких вуличок і граційних австрійських будинків розмістився зелений оазис, чи не єдине затишне і озеленене місце відпочинку, розваг, зустрічей, прогулянок в самому центрі міста – парк імені Івана Франка.Сюди не заводить ныіодна екскурсія по Львову. Але потрапити сюди легко. Знаходиться парк перед Національним університетом імені Івана Франка, і, крім назви, має таку-ж давню і цікаву історію.
парк-франка1Нещодавно парк імені Івана Франка або ж Костюшка, як називають його в народі (названий на честь польського повстанця і визволителя Тадеуша Костюшки), був дещо відновлений: реконструювали алеї, встановили нові ліхтарі, лавочки і смітники, підживили трав’яний покрив, що сподобалося не тільки людям, але й білки – чисельні мешканці цього парку, були в захваті. І зараз, прогулюючись найстарішим парком України, й не скажеш, що ще майже 5 століть тому тут були міські лани.
австрійський-2Саме з родючих ланів наприкінці 16 століття у невеличкий родинний сад перетворив свої володіння багатий поміщик на ім’я Ян Шольц-Вольфович. Згодом садиба перейшла у власність його зятя – венеціанця Антоніо Масарі. Який і взявся переплановувати подаровану землю у європейський на тодішній маневр парк для міської громади. До новоствореного парку зі своїми ландшафтними інноваціями вже за англійським стилем паркобудування долучився і місцевий садівник Бауер. Через деякий час парк передали для впорядкування монахам-єзуїтам, які дбали про міський оазис майже 160 років. В галицьких писемних згадках того періоду можна подекуди знайти згадку про парк під назвою Єзуїтський парк. З приходом австрійської влади парк почав належати новоствореному Галицькому сейму, колишня будівля якого – це теперішній університет імені Івана Франка. За тих часів парку додали трохи розкоші і пишності, тим самим розширивши його межі, – висадили садову партерну композицію з найрізноманітніших квітів, стрижених кущів і рідкісних дерев. А вже у 1835 році посеред парку з’явилася колоритна альтанка-ротонда, під якою сховатися від дощу чи просто посидіти можна і сьогодні.
парк-франка2З плином часу парк міняв своїх власників майже кожних десять років. І як показав час, нові люди були набагато байдужіші до впорядкування місцевого оазису на відміну від своїх попередників. Таким чином парк дичавів і перетворювався на непролазні хащі. З огляду на це міська влада вирішила, що доречніше буде продати парк якомусь багатому паничу, тим самим – поповнивши казну міста. Так у 1799 році парк став власністю такого собі поміщика Івана Гехта, який мав за правило “користь людям і собі зиск”. Тому, перепланувавши парк за класицистичним англійським стилем і побудувавши там ресторан, відкриту купальню і кілька альтанок, мав з того чималий прибуток. Та й парк зажив по-новому: тут щовечора збиралася вся світська рать й влаштувала гамірні гуляння — фестини.
парк-франка3Минуло ще століття, і парк, переходячи з рук в руки багатих поміщиків, знову у 1894-96 роках потрапив у власність міської влади. Саме з її розпорядження у парку було встановлено кілька скульптур тодішнім видатним людям – бюсти літератора Яна Добжанського, львівського живописця Артура Гротгера, намісника Галичини Леона Сапєги, директора польського театру Яна Непомуцена Камінського, галицького єпископа С. Гловінського, поета-еллініста Й. Дунін Борковського прикрашали узбіччя паркових алей. Тоді-ж було встановлено на місці, де тепер височіє пам’ятник Івану Франку, чавунну барельєфну вазу – “Течію людського життя” (за назвою картини відомого данського живописця і скульптора кінця 18 ст. Бертеля Торвальдсена), яку вже згодом перемістили при вході у парк з вул. Січових Стрільців. Цю знамениту інтерпретовану вазу можна побачити на тому-ж самому місці і сьогодні.
Зараз парк імені Івана Франка (останню свою назву отримав у радянський період) є чи не одним з найвпорядкованіших і оновлених парків України. Та все-ж старі розлогі дуби, які поодиноко сягають і трьохсотлітнього віку, рідкісні для наших країв бундук, ягідний тис і платан-кленолист нагадають про смак до землевпорядкування колишніх власників парку.

Відвідати парк та дізнатись цікаву інформацію Ви можете під час  вело-екскурсії “Зелена мапа Львова”. 

Каталог Екскурсії по Львову ціна >>>

comments powered by HyperComments
0 0 votes
Article Rating
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments