ClickCease
Запрошуємо на авторські екскурсії Львовом!!! Будемо раді Вас чути за номером +380676742426. До зустрічі!

Храм Святої Параскеви – органічне поєднання готики, ...

Храм-Святої-Параскевивул. Б. Хмельницького, 77. УАПЦ

Найбільш віддаленим на північ бастіоном передмістя Львова була церква Параскеви П’ятниці. Дослідники вважають, що у Львові вона з’явилася вже за княжих часів. Перші письмові джерела належать до 1443 року. Нинішнього вигляду церква Параскеви П’ятниці набула під час побудови у 1644-1645 роках і є унікальною пам’яткою архітектурного мистецтва першої половини XVII століття у Львові. Навіть після кількох капітальних перебудов вона зберегла свій первісний характер церкви-твердині: майже цілком наслідує композицію давньої споруди. Збудована з ламаного каменю у нижній частині, має вигляд міцної твердині-бастіону із високою вежею. Розміщення церкви на околиці Львова зумовило її оборонний характер, адже товщина кам’яних стін сягає майже 2 метрів, присутні бійниці у верхньому ярусі квадратної вежі. Архітектура храму в нинішньому вигляді не зберегла чітко вираженого стилю. Є тут ремінісценції (натяк, уподібнення до чогось) готики, які проявилися у високому шпилі, впливи бароко, які видно у невеликих волютах (завиток, спіраль) на головному фасаді. А прямокутні ніші-конхи (напівкруглі перекриття) по боках нави асоціюються з волоськими і буковинськими будівлями того часу. Ктиторами церкви (меценатами) були волоські воєводи, зокрема господар Василь Бернявський, який давав львів’янам матеріальну допомогу, і, очевидно, також майстри, бо в архітектоніці (“архітектурній гармонії”) відчутні зв’язки з будівничою культурою Молдови та Румунії.
1908 року шатрове покриття вежі замінено псевдо-бароковою банею з чотирма стрункими маківками на гранях. І хоча в архітектурі церкви Святої Параскеви помітні впливи готичного, ренесансного і барокового стилів, за характером композиції вона залишається цінною пам’яткою львівського зодчества XVII століття. П’ятницька церква була колись найбагатшою з усіх приміських. У середині XVIIІ століття вона мала 9 фелонів (риз) із дорогоцінних оксамитів, китайок, прикрашених сріблом, золотом. Були тут і турецькі килими, хрести, покриті сріблом та золотом, цінні лампи, таці, чаші, корони, коралі, коштовне каміння.
При храмі Святої Параскеви були також цвинтар, братський шпиталь, школа. Величності внутрішньому вигляду церкви додає старовинний ренесансний іконостас, який виготовили львівські іконописці та різьбярі на чолі з Ф. Сеньковичем (автор плащаниці для Успенської церкви у Львові; запровадив використання олійної фарби для написання рук та ликів святих) у першій половині XVII століття. Іконостас церкви Параскеви П’ятниці у Львові називають одним з найкращих шедеврів в Україні.
Чотири із сімдесяти ікон багатоярусної композиції виконані у ХІХ столітті, але своїм мистецьким рівнем поступаються тим, що були виконані раніше. Скорботним і урочистим настроєм пройняті “страсті”. Понад 40 років віряни парафії при церкві Святої Параскеви у Львові належали до юрисдикції Московської патріархії, а на початку 90-х одними з перших вступили до Української Автокефальної Православної Церкви.

Дізнатися більш детальну інформацію про цей об’єкт Ви зможете під час екскурсій “Княже місто Львів” та “Храми Львова”.

comments powered by HyperComments
0 0 votes
Article Rating
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments